Dzięki dyskusji o renaturyzacji terenów zieleni miejskiej, do łask wracają rodzime gatunki roślin. Bywały wypierane przez obce odmiany, ze względów estetycznych. Jednak eksperci i zarządcy zieleni podkreślają potrzebę nowej strategii…
Raport podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu 2024 roku, na reprezentatywnej próbie osób z polskich miast o liczbie mieszkańców powyżej 35 tys. Znajdziecie w nim między innymi informacje o tym…
Czy renaturyzacja siedlisk w parkach i lasach miejskich jest możliwa? A jeśli tak, to jakimi metodami należy ją prowadzić? Odpowiedzi na te pytania szuka Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. O prowadzonym przez tę instytucję eksperymencie opowiada Bożena…
Miejskie skwery i parki są ogromnym zasobem przyrodniczym. Czy zaniechanie koszenia i grabienia może ten potencjał wzmocnić? A jeśli tak, to jak powinniśmy podejść do zarządzania zielenią miejską by zmiana nastąpiła systemowo? Koszenie,…
Strefy biocenotyczne to obszary przeznaczone do ochrony różnorodności biologicznej i dzikiego życia. Można je zakładać na nieużytkach, w parkach – także tych historycznych, jeśli uzyskamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków – a nawet…
Dendrolodzy przekonują, że warto wydłużyć perspektywę czasową w jakiej spoglądamy na miejskie drzewa. Wtedy dostrzeżemy zjawiska związane z ich drugim życiem. I zrozumiemy jeden z kluczowych mechanizmów wzmacniających bioróżnorodność. Podpowiadamy więc na czym…
Przez gęstość zarastania, podmokły charakter i bogactwo gatunków są – trochę na wyrost – porównywane do lasów tropikalnych. W Polsce zachowało się ich ledwie 5%. Tym bardziej każdy fragment łęgu topolowo-wierzbowego…
Pielęgnacja trawników i łąk to nie jest błahy temat. Według szacunków zajmują one nawet 60% terenów miasta. A to jak często będą koszone zależy od wielu czynników i daje różne efekty. Dlatego…
Dzikarium. Inaczej nieużytek, czyli obszar niezwykle użyteczny. Tak zaczyna się definicja tego słowa w „Atlasie dziur i szczelin” Michała Książka. To zieleń, która wciska się między szczeliny, wybucha bioróżnorodnością w najmniej…
Pierwszej przyrody w miastach już w zasadzie nie ma. Jej pozostałości można znaleźć jeszcze w rezerwatach przyrody. Druga przyroda: łąki kośne, lasy gospodarcze, pola uprawne na obrzeżach ulegają zabudowie mieszkaniowej.…
Miasto nad Olzą to nie tylko perła zabytkowej architektury. Śródmieście Cieszyna objęte ochroną konserwatorską łącznie z okolicznymi rezerwatami i parkami ma stworzyć błękitno-zieloną sieć. Przyjrzyjmy się jak w tę strategię wpasowana jest ochrona bioróżnorodności.
Na początku września 2023 r. mieliśmy okazję, by spotkać się z chińskimi partnerami projektu CLEARING HOUSE i spojrzeć na lasy miejskie z ich perspektywy. Delegacja Fundacji Sendzimira wzięła udział w trzydniowych międzynarodowych warsztatach…
Siódma część poradnika Fundacji Sendzimira z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania, którą opracowaliśmy w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych, to przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach…
Będące pod ścisłą ochroną jeże tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich, w tym do miast. Są tam narażone na liczne niebezpieczeństwa. Bez pomocy ze strony człowieka w Polsce może zabraknąć…
Działania, w które się angażujemy są ściśle powiązane z realizowanymi przez nas projektami. Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w IV Międzynarodowym Kongresie Miasto-Woda-Jakość życia, który odbył się 17 i 18 października 2022 r. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.
Seria trzech webinarów zrealizowanych w ramach projektu dot. popularyzacji tworzenia ogrodów deszczowych w Lublinie.
Broszura stanowi uzupełnienie Standardów utrzymania terenów zieleni w miastach. Jest ich wersja uproszczoną, która ma na celu wsparcie miast, które wdrożą Standardy w komunikowaniu zasad utrzymania zieleni. Publikacja dostępna jest bezpłatnie…
Publikacja stanowi zbiór uniwersalnych zasad postępowania na terenach biocenotycznych, zabytkowych, reprezentacyjnych i towarzyszących zabudowie. Zapisy obejmą parki, skwery, zieleńce, ulice, lasy oraz zieleń towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej czy innym obiektom,…
Dr hab. Piotr Sikorski odpowiada na pytania jakie zbiorniki wodne wolą mieszkańcy miast, uporządkowane czy dzikie? Czy nad wodę idą z myślą o rekreacji, a może ciągnie ich do dzikiej przyrody?
Mniej koszenia i pestycydów, więcej martwego drewna, roślin nektarodajnych oraz zbiorników wodnych o naturalnych brzegach – w taki sposób powinniśmy wspierać pszczoły i inne zapylacze w miastach. 20 maja obchodzimy światowy dzień…
Zespół badaczy i badaczek z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzony przez prof. Jakuba Kronenberga, analizując zdjęcia satelitarne zbadał wycinkę drzew w Łodzi i wpływ tzw. “Lex Szyszko” na zmniejszenie miejskiego…
Choć zimy w naszym kraju zmieniają się i coraz rzadziej mamy okazję wpaść w śnieżną zaspę, to regularnie wraz z pierwszym śniegiem powraca dyskusja nad odśnieżaniem. Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie…
Publikacja przygotowana przez prof. dr hab. Macieja Luniaka przekazuje w pigułce informacje na temat bioróżnorodności rozwijającej się w przestrzeni miejskiej. Ta mała książeczka przenosi nas w świat warszawskiej flory i fauny, pokazując zarazem jak…
Raport z badania przeprowadzonego metodą tajemniczego klienta w pięciu miastach partnerskich projektu Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w polskich miastach, w 2018 roku.
Praktyczny poradnik z serii „Zrównoważony Rozwój – Zastosowania” dotyczący zarządzania zielenią w mieście, z zaangażowaniem interesariuszy.
Analiza doświadczeń miast partnerskich we wdrażaniu kryteriów środowiskowych do zamówień publicznych
Czy zarządy zieleni wprowadzają elementy zielonych zamówień publicznych do prowadzonych postępowań?
11 maja w Warszawie odbyło się szkolenie dot. Zielonych Zamówień Publicznych. Szkolenie poprowadzili: Karolina Maliszewska – prezeska Fundacji Sendzimira oraz Mariusz Krynicki – ekspert ds. zielonych zamówień publicznych…
19 marca w Warszawie przedstawiciele urzędów miast odpowiedzialni za zamówienia publiczne związane z zarządzaniem zielenią miejską dzielili się doświadczeniami i wypracowywali nowe pomysły na to jak zamówienia mogą być narzędziem ochrony…
W zimie troszczymy się o zwierzęta, ale nie możemy zapomnieć również o roślinach. Jak je uchronić przed zdradliwym mrozem i długo utrzymującym się śniegiem? Jak zapewnić im przetrwanie zimy, aby na wiosnę mogły się obudzić…
28 września 2017 r. w Krakowie przedstawiciele zarządów zieleni i innych jednostek zaangażowanych w ten proces z Jaworzna, Krakowa, Łodzi, Tychów, Warszawy i Wrocławia spotkali się, by podzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami.
Zajrzeć na wystawę „Zieleń to życie” i nie skorzystać z okazji do wysłuchania ekspertów w dziedzinie zieleni? To niepodobne do nas!
Miejskie tereny zieleni mogą być miejscem pełnym życia, gdzie szanuje się stare drzewa, tworzy ostoje dla zwierząt, sadzi rośliny przyjazne ptakom i owadom.
W trzech warszawskich parkach, po przeprowadzonych tam rewaloryzacjach, zniknęła prawie połowa ptaków.
Natura przejmuje części miast opuszczone przez człowieka. Dzięki temu spontanicznie powstają cenne przyrodniczo obszary.
Wermikompostownik nie zajmuje wiele miejsca i pozwala na przetwarzanie resztek kuchennych w przydatny w uprawie roślin nawóz.
Codziennie wyrzucamy do śmieci rzeczy, które mogłyby trafić do kompostu. Z czasem zmieniłyby się we wspaniałą ziemię ogrodniczą oraz nawóz jednocześnie. A kompostowanie wcale nie jest trudne ani pracochłonne.
Przekopywanie grządek to klasyczna metoda przygotowania ziemi pod uprawę warzyw. Sposób ten nie wymaga nakładów finansowych ale wiąże się ze sporym wysiłkiem.
Drzewa w miastach wycina się zbyt pochopnie. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fałszywe przekonanie o dużym zagrożeniu z ich strony. Jednocześnie zapomina się o ogromnych korzyściach, które drzewa zapewniają…
Pod drzewami coraz więcej liści. Czy trzeba je grabić?
Nadchodzi zima, a wraz z nią wysypywanie na ulice i chodniki soli. Ograniczenie jej ilości jest konieczne by w lecie miasta mogły być zielone.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, stanowiący odpowiedź na bariery związane z utrzymaniem drzew w miastach, zidentyfikowane w poprzednim numerze z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania.
W 2011 roku przeprowadziliśmy badanie wyceny ekonomicznej wartości drzew przyulicznych w centrum Łodzi. Wyniki opublikowaliśmy w poradniku „Przyroda w mieście. Usługi ekosystemów – niewykorzystany potencjał miast”. Prezentujemy najważniejsze informacje…
Sól drogowa uważana jest za najłatwiej dostępny, najtańszy, a jednocześnie skuteczny środek do walki z lodem na drogach. Jej głównym składnikiem jest chlorek sodu (NaCl2), ale znajdują się w niej również domieszki…