Publikacja stanowi zbiór uniwersalnych zasad postępowania na terenach biocenotycznych, zabytkowych, reprezentacyjnych i towarzyszących zabudowie. Zapisy obejmą parki, skwery, zieleńce, ulice, lasy oraz zieleń towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej czy innym obiektom,…
Broszura dotycząca różnych rozwiązań sprzyjających retencji wody opadowej. Publikacja opracowana w ramach projektu Wspólna Przestrzeń do wykorzystania przez gminy zainteresowane propagowaniem tego rodzaju rozwiązań wśród mieszkańców. Link do publikacji.…
W zarządzaniu przestrzenią miejską mierzymy się z coraz poważniejszymi wyzwaniami związanymi m.in. ze zmianami klimatu. Warto więc jak najszerzej korzystać z rozwiązań, które są relatywnie tanie, proste i szybkie do wdrożenia, a równocześnie pomagają uporać…
Mniej koszenia i pestycydów, więcej martwego drewna, roślin nektarodajnych oraz zbiorników wodnych o naturalnych brzegach – w taki sposób powinniśmy wspierać pszczoły i inne zapylacze w miastach. 20 maja obchodzimy światowy dzień…
Projekt „Żyjące dachy dla dzikiej przyrody“ zaowocował utworzeniem 6 „żyjących dachów” na szczycie budynków, zlokalizowanych w najbardziej zaludnionych dzielnicach Londynu, w których równocześnie jest mało terenów zieleni. Ogrody te umożliwiają…
Trawnik to przestrzeń przyrodniczo martwa, której utrzymanie wymaga wiele pracy. Łąka, bez pomocy z naszej strony, tętni życiem. Słychać na niej bzyczenie owadów i śpiew ptaków, kolorowe kwiaty cieszą oczy i pachną.
Miejskie tereny zieleni mogą być miejscem pełnym życia, gdzie szanuje się stare drzewa, tworzy ostoje dla zwierząt, sadzi rośliny przyjazne ptakom i owadom.
Miło jest obserwować włochate, bzyczące trzmiele, latające między kwiatami. Wielu europejskim gatunkom tych zwierząt grozi wyginięcie. Ale można coś zrobić w tej sprawie.
Bomby nasienne to dobry sposób na zazielenianie leżących odłogiem terenów, wspieranie bioróżnorodności i miłe spędzanie czasu, w gronie osób, dla których przyroda w mieście jest ważna.
Miasto może być miejscem przyjaznym dla pszczół, pod warunkiem, że znajdą w nim pokarm. Sadźmy rośliny, z których pszczoły mogą czerpać nektar i pyłek.
Nadchodzi zima. Na kilka miesięcy z naszych miast zniknie zieleń, odlecą ptaki, znikną owady. My jednak przypominamy o tym, jak ważna jest rola owadów i jak cenne są usługi ekosystemów, których dostarczają.…