Dzikarium. Inaczej nieużytek, czyli obszar niezwykle użyteczny. Tak zaczyna się definicja tego słowa w „Atlasie dziur i szczelin” Michała Książka. To zieleń, która wciska się między szczeliny, wybucha bioróżnorodnością w najmniej…
Miasto nad Olzą to nie tylko perła zabytkowej architektury. Śródmieście Cieszyna objęte ochroną konserwatorską łącznie z okolicznymi rezerwatami i parkami ma stworzyć błękitno-zieloną sieć. Przyjrzyjmy się jak w tę strategię wpasowana jest ochrona bioróżnorodności.
O gminie Dąbrowa leżącej w województwie kujawsko-pomorskim robi się coraz głośniej za sprawą unikalnego na skalę Europy projektu retencyjnego. Dzięki porozumieniu między Nadleśnictwem Gołąbki a Cementownią Kujawy Lafarge zapełniono zbiorniki, które zasilają okoliczne lasy wodą odzyskaną z kopalni wapienia. W przyszłości mogą stać się podstawą systemowego rozwiązania problemu suszy rolniczej.
Na początku września 2023 r. mieliśmy okazję, by spotkać się z chińskimi partnerami projektu CLEARING HOUSE i spojrzeć na lasy miejskie z ich perspektywy. Delegacja Fundacji Sendzimira wzięła udział w trzydniowych międzynarodowych warsztatach…
Gdyby zapytać o to dlaczego lubimy otoczenie przyrody, wielu z nas wskazałoby na względy estetyczne. Uważamy, że widok drzew jest przyjemny dla oka. I słusznie. Jednak nasza łączność z naturą jest o wiele głębsza.…
Samorządowcy z terenów podgórskich coraz częściej zmuszeni są do szukania rozwiązań dla problemów środowiskowych, których mało kto spodziewałby się na obszarach powszechnie uznawanych za bliskie naturze. O inwestowaniu w błękitno-zieloną infrastrukturę rozmawiamy z Szymonem…
“Wdrażanie, wdrażanie oraz przyśpieszanie wdrażania [rozwiązań opartych na przyrodzie]. To ludzie potrzebują rozwiązań opartych na przyrodzie, nie Ziemia. Ziemia sobie bez nich poradzi”. Te słowa Karin Zaunberger z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej…
Kraje Ameryki Łacińskiej nie mają konkurencji jeśli chodzi o przyrodnicze walory. Pierwsze trzy miejsca na liście najbardziej bioróżnorodnych państw zajmują Brazylia, Kostaryka i Kolumbia. Mogą się ewentualnie zamieniać miejscami…
Siódma część poradnika Fundacji Sendzimira z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania, którą opracowaliśmy w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych, to przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach…
Przyjechaliśmy do Norwegii, aby poznać najlepsze praktyki w zakresie przywracania usług ekosystemów dolin rzecznych na obszarach miejskich oraz zastanowić się, jak je przenieść do polskich realiów.
Publikacja opracowana w ramach projektu CONNECTING Nature (Program Ramowy Horyzont 2020). Stanowi podsumowanie działań zespołu i jednocześnie w prosty sposób tłumaczy, czym są rozwiązania oparte na przyrodzie, zawiera m.in. 17 kart…
Wyobraź sobie, że na powierzchnię wielkości boiska do piłki nożnej spada ponad 10 tysięcy litrów wody w ciągu jednej godziny. Takich ulewnych deszczy jest coraz więcej. To dlaczego doskwiera nam susza nawet na terenach niezurbanizowanych?
Zapraszamy do obejrzenia webinarów nagranych w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Każda z 25-cio minutowych prezentacji pokazuje różne dobre praktyki z Oslo.
Dzielnica Ensjø jest jednym z największych i najbardziej spektakularnych obszarów transformacji w Oslo. Ze starego obszaru industrialnego, zdominowanego przez przemysł samochodowy, przekształca się w zróżnicowaną zabudowę miejską, z naciskiem na wdrażanie rozwiązań opartych na przyrodzie.
Polecamy korzystanie z nowej publikacji WWF, opracowanej przez zespół pod kierunkiem Ilony Biedroń z Fundacji Hektary dla Natury. Poradnik porusza wiele kwestii od możliwych rozwiązań na terenach miejskich i niezabudowanych, przez zagadnienia finansowania…
Okazją do rozpoczęcia renaturyzacji rzeki Llobregat był nowy plan zagospodarowania przestrzennego metropolii. Został przyjęty w 2021 roku i choć wymaga dalszej pracy, już wniósł nową jakość w podejściu do błękitno-zielonej infrastruktury wokół delty rzeki. Na czym jednak polega wyzwanie Barcelony?
Sposób korzystania z rzek w miastach na przestrzeni dziejów towarzyszył przemianom społecznym. W XIX w. rzeki i strumyki służyły miastom, nie tylko w Europie, jako sieci kanalizacyjne.
W Szwecji ochrona jezior jest traktowana priorytetowo. Nad jeziorem Melar (trzecim co do wielkości w kraju) leżą dwie miejscowości, które w innowacyjny sposób podchodzą do oczyszczania wód deszczowych.
Fronty wodne często kojarzą się z wybetonowanym, uregulowanym brzegiem, zabudowanym infrastrukturą miejską. Rzeka w mieście jest w tej wizji ujarzmiona przez człowieka, miasto „pochłania” jej naturalność. Ale może być inaczej!
Europejskie rzeki są najbardziej pofragmentowanymi przez sztuczne przegrody rzekami świata. A poprzedzielana, uregulowana rzeka to chora rzeka.
Myślenie w kategoriach “jak szybko odprowadzić wodę deszczową z miasta, zamiast ją w mieście zatrzymać” jest nadal powszechne. Tymczasem kierowanie deszczówki bezpośrednio do cieków celem szybkiego się jej pozbycia jest…
Przez ostatnie 150 lat, w miarę rozwoju Oslo, wiele strumieni oraz rzek zostało skanalizowanych i ukrytych pod ziemią. Pod koniec lat 90. XX dostrzeżono potencjał związany z odkrywaniem podziemnych rzek w mieście.
Zapraszamy Was do przeczytania naszej relacji z wizyty studyjnej. Dowiecie się z niej jak Islandia systemowo wdraża NBS i jak energia geotermalna pomaga jej dążyć do neutralności klimatycznej.
Działania, w które się angażujemy są ściśle powiązane z realizowanymi przez nas projektami. Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w IV Międzynarodowym Kongresie Miasto-Woda-Jakość życia, który odbył się 17 i 18 października 2022 r. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.
Niniejszy raport podsumowuje dyskusję z seminariów eksperckich, które odbyły się w maju 2022 r. w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Potencjał usług ekosystemów w obliczu antropogenicznych zmian klimatu. Prezentuje…
W trakcie dwudniowych warsztatów poszukiwaliśmy wyzwań i rozwiązań związanych ze zrównoważonym zarządzaniem dolinami rzecznymi w miastach. Podjęliśmy temat uwarunkowań formalno-prawnych, rewitalizacji i otwierania frontów wodnych, renaturyzacji cieków i zasilania ich wodą. Zapraszamy do przeczytania relacji.
W dniach 9-13 maja 2022 r. przedstawicielki i przedstawiciele Fundacji Sendzimira uczestniczyli w pierwszym spotkaniu konsorcjum projektu INTERLACE – międzynarodowa współpraca w celu odbudowy i przywrócenia ciągłości miejskich ekosystemów w Kostaryce.
Na obszarze Metropolii Krakowskiej, która jest partnerem Fundacji Sendzimira w projekcie INTERLACE, z powodzeniem wdrażane są rozwiązania oparte na przyrodzie. Błonia Niepołomickich i woonerf w Podłężu to świetne przykłady jak zapewniać usługi ekosystemów i kreować…
Coraz więcej gmin zmaga się ze skutkami deszczy nawalnych. Rumia wdraża różne rozwiązania: stawia na błękitno-zieloną infrastrukturę i opłaty za odprowadzanie wód opadowych. System opłat i ulg uświadomił mieszkańcom…
Zmiana klimatu jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Jej negatywne skutki są obserwowane nie tylko globalnie, ale i lokalnie – nasze miasta są coraz bardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe. Zmniejszenie narażenia…
Jak można wykorzystać naturalnie zachodzące procesy do stworzenia efektywnego systemu odbioru deszczówki? Czy w Polsce znaleźć można dobre praktyki gospodarowania wodami opadowymi w gminach? Czym charakteryzują się takie systemy?
Historia Berlina jest ściśle związana z wodą. Miasto rozpoczęło swoje dzieje na brzegu rzeki Szprewy wraz z drugim, bliźniaczym ośrodkiem – Cölln, położonym na rzecznej wyspie naprzeciwko “starego Berlina”.
Wiele obiektów błękitno-zielonej infrastruktury jest nadal polem do eksperymentów i działalności badawczej, tak by coraz lepiej wpisywały się w gospodarkę obiegu zamkniętego i służyły decentralizacji gospodarowania wodą i zasobami w mieście.
Konferencja Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach (27, 29.10.2020)
27 października 2020 r. odbyła się konferencja online Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach. Dwa dni później – 29 października 2020 r. zrealizowaliśmy dodatkowo zdalnie trzy warsztaty tematyczne.
W dniach 2-6 grudnia br. w Warszawie, w ramach projektu Climate NBS, przeprowadziliśmy warsztaty z zakresu projektowania rozwiązań błękitno-zielonej infrastruktury dla łagodzenia zmian klimatu w miastach.
W dniach 28–29 listopada 2019 r. w Warszawie odbyła się pierwsza edycja warsztatów dotyczących włączania błękitno-zielonej infrastruktury do polityk lokalnych, w których wzięło udział 24 specjalistów z 13 miejscowości.
Publikacja omawia szeroki zakres instrumentów politycznych i wspierających, które mogą być lub są stosowane przy wdrażaniu rozwiązań opartych na przyrodzie. Bezpłatnie dostępna w wersji online.
Poradnik omawia szeroki wachlarz rozwiązań projektowych z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, co pozwoli dobrać je pod kątem przydatności do zastosowania w polskich miastach. Publikacja jest skierowana do planistów i projektantów, w tym architektów krajobrazu, chcących…
Konferencja Zieleń w miastach – krajobraz po bitwie, czy bitwa o krajobraz? Warszawa (28-19.03.2019)
W dniach 28–29 marca 2019 r. w Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze Północ odbyła się konferencja Zieleń w miastach – krajobraz po bitwie, czy bitwa o krajobraz?.
Podczas wydarzenia wysłuchać można było wystąpień wielu ekspertów, naukowców a także praktyków zarządzania wodami opadowymi.
Błękitno zielone katalogi powstają jak grzyby po deszczu. Jest to odpowiedź na zmiany klimatu, które coraz liczniej nawiedzają polskie miasta.
9 stycznia 2018 r. we Wrocławiu przedstawiciele zarządów zieleni i innych jednostek zaangażowanych w ten proces z Krakowa, Tychów, Warszawy i Wrocławia spotkali się ponownie, by podzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami.
Relacja z warsztatu z interesariuszami dot. programu zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi w Warszawie, 5.10.2017
Zajrzeć na wystawę „Zieleń to życie” i nie skorzystać z okazji do wysłuchania ekspertów w dziedzinie zieleni? To niepodobne do nas!
Liczne duże miasta, jak Portland, borykają się z problemem spowodowanym przez wodę deszczową oraz drogim i nieefektywnym systemem wodno-kanalizacyjnym. Rozwiązaniem jest naśladownictwo systemu naturalnego – wdrażanie zrównoważonej gospodarki wodą…
Praktyczny poradnik dotyczący zarządzania wodą w mieście, zwłaszcza wodami opadowymi. Wskazuje na konieczność zintegrowanego podejścia do problemu, uwzględniając też szczegółowe wskazówki dotyczące możliwych do zastosowania rozwiązań technicznych.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, stanowiący odpowiedź na bariery związane z utrzymaniem drzew w miastach, zidentyfikowane w poprzednim numerze z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, inspirujący do wykorzystania potencjału drzemiącego w przyrodzie dla zapewnienia wyższej jakości życia w polskich miastach. Polskie doświadczenia i dobre praktyki z zagranicy.
Jak zrobić ogród deszczowy w skrzyni lub gruncie? Jak inaczej zwiększyć retencję wody w krajobrazie? Praktyczne wskazówki i instruktaż budowy znajdziecie w broszurach dostępnych do pobrania.
Polskie tłumaczenie poradnika TEEB dla miast o usługach ekosystemów w gospodarce miejskiej. Przełomowy poradnik, który uwrażliwił liderów politycznych na całym świecie na wartość środowiska przyrodniczego.
Utrata znaczenia głównych ulic handlowych, konieczność rewitalizacji, brak zieleni – to niektóre z głównych problemów współczesnych miast. Dyskutowano o nich w Poznaniu na Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej, zorganizowanej przez Sekcję Gospodarki…
Oszczędności, rewitalizacja społeczna, wykorzystanie kapitału przyrodniczego danego miejsca – powodów zrównoważonej gospodarki w miastach jest wiele. Poniższe przykłady pokazują, jakie korzyści może przynieść przemyślane zarządzanie wodą…
Gospodarka wodna to kompleksowa dziedzina, która koncentruje się na celach związanych z zaspokojeniem potrzeb wodnych ludności, przemysłu i rolnictwa, a także poprawą bezpieczeństwa powodziowego, ochroną przed zanieczyszczeniami. Pod tymi zadaniami kryją się instytucje,…