Dendrolodzy przekonują, że warto wydłużyć perspektywę czasową w jakiej spoglądamy na miejskie drzewa. Wtedy dostrzeżemy zjawiska związane z ich drugim życiem. I zrozumiemy jeden z kluczowych mechanizmów wzmacniających bioróżnorodność. Podpowiadamy więc na czym…
Siódma część poradnika Fundacji Sendzimira z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania, którą opracowaliśmy w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych, to przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach…
Ciekawy film o różnych korzystnych praktykach w ogrodzie zgodnych z zasadami permakultury. Krok po kroku pokazuje jak zbudować kompostownik, grządki permakulturowe bez przekopywania wierzchniej warstwy gleby i jak sadzić rośliny wieloletnie.
Nadeszła jesień a z nią sezon sadzenia drzew. Korzystajmy z okazji. Wszystko, czego potrzebujemy, to drzewko, łopata i woda do podlania.
Tym razem przyjrzymy się roli rzek na terenach wiejskich w zapobieganiu powodzi i suszy. Czy uregulowana rzeka zmniejsza ryzyko powodzi? Nie. Czy sprzyja suszom? Tak. Pokażemy Wam, że nieuregulowana rzeka lub…
Publikacja opracowana w ramach projektu CONNECTING Nature (Program Ramowy Horyzont 2020). Stanowi podsumowanie działań zespołu i jednocześnie w prosty sposób tłumaczy, czym są rozwiązania oparte na przyrodzie, zawiera m.in. 17 kart…
Wyobraź sobie, że na powierzchnię wielkości boiska do piłki nożnej spada ponad 10 tysięcy litrów wody w ciągu jednej godziny. Takich ulewnych deszczy jest coraz więcej. To dlaczego doskwiera nam susza nawet na terenach niezurbanizowanych?
Ze względów praktycznych i estetycznych, coraz częściej wykorzystuje się ją do uprawy warzyw w mieście. Podwyższona grządka ma wiele zalet i dlatego zyskuje coraz więcej zwolenników.
Krótkie filmy prowadzone przez Piotra Bednarka, prezesa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, doktoranta w Zakładzie Hydrologii IGIGP UJ. Poruszają różne zagadnienia związane z renaturyzacją rzek. Filmy dostępne tutaj:…
Polecamy korzystanie z nowej publikacji WWF, opracowanej przez zespół pod kierunkiem Ilony Biedroń z Fundacji Hektary dla Natury. Poradnik porusza wiele kwestii od możliwych rozwiązań na terenach miejskich i niezabudowanych, przez zagadnienia finansowania…
W te święta zdecydowaliście się na żywe drzewko i zastanawiacie się co teraz? Możemy skorzystać z kilku możliwości zagospodarowania choinki. Ważne jest aby pamiętać o jej dokładnym oczyszczeniu z wszelkich ozdób. Drzewko…
Będące pod ścisłą ochroną jeże tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich, w tym do miast. Są tam narażone na liczne niebezpieczeństwa. Bez pomocy ze strony człowieka w Polsce może zabraknąć…
Publikacja stanowi zbiór uniwersalnych zasad postępowania na terenach biocenotycznych, zabytkowych, reprezentacyjnych i towarzyszących zabudowie. Zapisy obejmą parki, skwery, zieleńce, ulice, lasy oraz zieleń towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej czy innym obiektom,…
Niniejszy raport podsumowuje dyskusję z seminariów eksperckich, które odbyły się w maju 2022 r. w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Potencjał usług ekosystemów w obliczu antropogenicznych zmian klimatu. Prezentuje…
Broszura dotycząca różnych rozwiązań sprzyjających retencji wody opadowej. Publikacja opracowana w ramach projektu Wspólna Przestrzeń do wykorzystania przez gminy zainteresowane propagowaniem tego rodzaju rozwiązań wśród mieszkańców. Link do publikacji.…
Miejsce to odgrywa znaczącą rolę w łagodzeniu zmian klimatu i adaptacji Berlina do ich skutków. Odbywa się to nie tylko dzięki obecnym tam rozwiązaniom opartym na przyrodzie (NBS) ale aktywnej wspólnocie zaangażowanej w działania edukacyjne…
Poradnik omawia szeroki wachlarz rozwiązań projektowych z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, co pozwoli dobrać je pod kątem przydatności do zastosowania w polskich miastach. Publikacja jest skierowana do planistów i projektantów, w tym architektów krajobrazu, chcących…
Kiedy myślimy o założeniu ogrodu, często kierujemy się względami estetycznymi. Warto jednak, zastanowić się, komu ogród może służyć, bo prócz nas, w przyrodzie jest jeszcze wiele istot. Dlaczego zatem…
W broszurze przedstawiono przykłady dobrych praktyk oraz propozycje konkretnych działań, które każdy mieszkaniec, właściciel ogrodu, działki lub większego terenu może podjąć w celu utrzymania lub poprawy funkcji, jakie…
W ubiegłą sobotę w Gdańsku zainaugurowano „ogród do zadań specjalnych”. Czym jest ten ogród? Dlaczego go stworzono?
Błękitno zielone katalogi powstają jak grzyby po deszczu. Jest to odpowiedź na zmiany klimatu, które coraz liczniej nawiedzają polskie miasta.
W zimie troszczymy się o zwierzęta, ale nie możemy zapomnieć również o roślinach. Jak je uchronić przed zdradliwym mrozem i długo utrzymującym się śniegiem? Jak zapewnić im przetrwanie zimy, aby na wiosnę mogły się obudzić…
Wiele jest opinii na temat dokarmiania ptaków w okresie zimowym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, ze nasze działanie nie zawsze przynosi oczekiwane skutki? Czy wiemy, jaki pokarm jest dla ptaków wartościowy,…
Przy planowaniu, jakie rośliny posadzimy w tym roku, warto postawić na gatunki rodzime, które przyniosą korzyści nam oraz przyrodzie.
Trawnik to przestrzeń przyrodniczo martwa, której utrzymanie wymaga wiele pracy. Łąka, bez pomocy z naszej strony, tętni życiem. Słychać na niej bzyczenie owadów i śpiew ptaków, kolorowe kwiaty cieszą oczy i pachną.
Wertykalny ogród można stworzyć samemu. Są na to sposoby tradycyjne i nowoczesne.
Ule w miastach nie budzą już zdziwienia. Można je spotkać w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu oraz polskich miastach. Miejskie pszczelarstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, łatwiej też zdobyć wiedzę na ten…
W miastach zwierzęta mają trudność ze zdobyciem wody. Możemy poprawić sytuację wystawiając naczynia z czystą wodą oraz dbając o to by ogrody i miejskie tereny zieleni były bardziej przyjazne przyrodzie.
Miło jest obserwować włochate, bzyczące trzmiele, latające między kwiatami. Wielu europejskim gatunkom tych zwierząt grozi wyginięcie. Ale można coś zrobić w tej sprawie.
Dzicy zapylacze nie mają się gdzie podziać! Potrzebują hoteli, choćby skromnych. Wystarczą im kawałki drewna z wywierconymi dziurkami lub wiązki trzciny.
Wsadzanie cebulek tulipanów do ziemi daje satysfakcję. A po długim oczekiwaniu efekty są spektakularne.
Wermikompostownik nie zajmuje wiele miejsca i pozwala na przetwarzanie resztek kuchennych w przydatny w uprawie roślin nawóz.
Codziennie wyrzucamy do śmieci rzeczy, które mogłyby trafić do kompostu. Z czasem zmieniłyby się we wspaniałą ziemię ogrodniczą oraz nawóz jednocześnie. A kompostowanie wcale nie jest trudne ani pracochłonne.
Proste i tanie sposoby na to, żeby rośliny doniczkowe nie ucierpiały podczas naszego wyjazdu.
Przekopywanie grządek to klasyczna metoda przygotowania ziemi pod uprawę warzyw. Sposób ten nie wymaga nakładów finansowych ale wiąże się ze sporym wysiłkiem.
Materiały recyklingowe coraz odważniej wkraczają do ogrodów. Dzięki nim każdy, nawet w małej przestrzeni, może stworzyć wymarzony, zielony zakątek.
Miejskie ogrodnictwo to wspaniała sprawa. Zabierając się za uprawę warzyw i owoców weźmy jednak pod uwagę potencjalne zanieczyszczenie środowiska.
Wiele osób marzy o własnym ogródku. W miastach trudno o dostęp do kawałka ziemi, ale prawie każdy z nas może uprawiać warzywa, owoce i zioła, na balkonie lub parapecie okiennym.
Budżety partycypacyjne (obywatelskie) dają mieszkańcom możliwość wpłynięcia na to, w jaki sposób zostanie spożytkowana część budżetów miast oraz dzielnic. Jeśli zależy nam na tym, by nasze miasta stały się bardziej…
Jak zrobić ogród deszczowy w skrzyni lub gruncie? Jak inaczej zwiększyć retencję wody w krajobrazie? Praktyczne wskazówki i instruktaż budowy znajdziecie w broszurach dostępnych do pobrania.
Berlin strategicznie zarządza zielenią, Rotterdam poszukuje naturalnych sposobów na przeciwdziałanie ryzyku katastrof naturalnych, a Barcelona stawia na zrównoważony rozwój. Filmy z projektu URBES nie tylko pokazują, że miasta Europy Zachodniej dostrzegają szansę…