Dzięki dyskusji o renaturyzacji terenów zieleni miejskiej, do łask wracają rodzime gatunki roślin. Bywały wypierane przez obce odmiany, ze względów estetycznych. Jednak eksperci i zarządcy zieleni podkreślają potrzebę nowej strategii…
Raport podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu 2024 roku, na reprezentatywnej próbie osób z polskich miast o liczbie mieszkańców powyżej 35 tys. Znajdziecie w nim między innymi informacje o tym…
Strefy biocenotyczne to obszary przeznaczone do ochrony różnorodności biologicznej i dzikiego życia. Można je zakładać na nieużytkach, w parkach – także tych historycznych, jeśli uzyskamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków – a nawet…
Maciej Łepkowski jest nie tylko teoretykiem, ale i praktykiem czwartej przyrody. Magister filozofii z doktoratem obronionym na architekturze krajobrazu, prezentuje nam badania i plany dotyczące warszawskich nieużytków. Rozmowę przeprowadził Maciej Kozłowski.
Dendrolodzy przekonują, że warto wydłużyć perspektywę czasową w jakiej spoglądamy na miejskie drzewa. Wtedy dostrzeżemy zjawiska związane z ich drugim życiem. I zrozumiemy jeden z kluczowych mechanizmów wzmacniających bioróżnorodność. Podpowiadamy więc na czym…
Pielęgnacja trawników i łąk to nie jest błahy temat. Według szacunków zajmują one nawet 60% terenów miasta. A to jak często będą koszone zależy od wielu czynników i daje różne efekty. Dlatego…
Dzikarium. Inaczej nieużytek, czyli obszar niezwykle użyteczny. Tak zaczyna się definicja tego słowa w „Atlasie dziur i szczelin” Michała Książka. To zieleń, która wciska się między szczeliny, wybucha bioróżnorodnością w najmniej…
Pierwszej przyrody w miastach już w zasadzie nie ma. Jej pozostałości można znaleźć jeszcze w rezerwatach przyrody. Druga przyroda: łąki kośne, lasy gospodarcze, pola uprawne na obrzeżach ulegają zabudowie mieszkaniowej.…
Czy miejskie nieużytki mogą stanowić o wartości danego miejsca? Czy tereny zdegradowane i opuszczone, to potencjał dla rozwoju? Jak Warszawa radzi sobie z takimi terenami?
Tak zwane „miejskie nieużytki” to obszary powstałe w wyniku niekontrolowanej sukcesji roślin („zarastania”) opuszczonych terenów. Stały się one w ostatnim czasie przedmiotem zainteresowań nie tylko naukowców ale i urbanistów, architektów krajobrazu i władz miejskich.