Raport podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu 2024 roku, na reprezentatywnej próbie osób z polskich miast o liczbie mieszkańców powyżej 35 tys. Znajdziecie w nim między innymi informacje o tym…
Strefy biocenotyczne to obszary przeznaczone do ochrony różnorodności biologicznej i dzikiego życia. Można je zakładać na nieużytkach, w parkach – także tych historycznych, jeśli uzyskamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków – a nawet…
Dendrolodzy przekonują, że warto wydłużyć perspektywę czasową w jakiej spoglądamy na miejskie drzewa. Wtedy dostrzeżemy zjawiska związane z ich drugim życiem. I zrozumiemy jeden z kluczowych mechanizmów wzmacniających bioróżnorodność. Podpowiadamy więc na czym…
Przez gęstość zarastania, podmokły charakter i bogactwo gatunków są – trochę na wyrost – porównywane do lasów tropikalnych. W Polsce zachowało się ich ledwie 5%. Tym bardziej każdy fragment łęgu topolowo-wierzbowego…
Dzikarium. Inaczej nieużytek, czyli obszar niezwykle użyteczny. Tak zaczyna się definicja tego słowa w „Atlasie dziur i szczelin” Michała Książka. To zieleń, która wciska się między szczeliny, wybucha bioróżnorodnością w najmniej…
Miasto nad Olzą to nie tylko perła zabytkowej architektury. Śródmieście Cieszyna objęte ochroną konserwatorską łącznie z okolicznymi rezerwatami i parkami ma stworzyć błękitno-zieloną sieć. Przyjrzyjmy się jak w tę strategię wpasowana jest ochrona bioróżnorodności.
“Wdrażanie, wdrażanie oraz przyśpieszanie wdrażania [rozwiązań opartych na przyrodzie]. To ludzie potrzebują rozwiązań opartych na przyrodzie, nie Ziemia. Ziemia sobie bez nich poradzi”. Te słowa Karin Zaunberger z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej…
Nadeszła jesień a z nią sezon sadzenia drzew. Korzystajmy z okazji. Wszystko, czego potrzebujemy, to drzewko, łopata i woda do podlania.
Osoby mieszkające w szerokościach geograficznych, w których występują cztery pory roku często mówię, że ich ulubioną porą roku jest jesień ze względu na piękno kolorów jesiennych liści. Ale dlaczego liście nagle zmieniają kolory, zanim spadną?
Wyobraź sobie, że na powierzchnię wielkości boiska do piłki nożnej spada ponad 10 tysięcy litrów wody w ciągu jednej godziny. Takich ulewnych deszczy jest coraz więcej. To dlaczego doskwiera nam susza nawet na terenach niezurbanizowanych?
W te święta zdecydowaliście się na żywe drzewko i zastanawiacie się co teraz? Możemy skorzystać z kilku możliwości zagospodarowania choinki. Ważne jest aby pamiętać o jej dokładnym oczyszczeniu z wszelkich ozdób. Drzewko…
Drzew w miastach ubywa. Potrzebne są duże nowe nasadzenia. Jeśli zarządcy terenów publicznych nie dostrzegają tego problemu, bywa, że mieszkańcy sami biorą sprawę w swoje ręce.
W zarządzaniu przestrzenią miejską mierzymy się z coraz poważniejszymi wyzwaniami związanymi m.in. ze zmianami klimatu. Warto więc jak najszerzej korzystać z rozwiązań, które są relatywnie tanie, proste i szybkie do wdrożenia, a równocześnie pomagają uporać…
Na miastach spoczywa znaczna część odpowiedzialności za uporanie się ze współczesnymi wyzwaniami środowiskowymi – podkreślano podczas konferencji Urban Forestry Days (Dni Lasów Miejskich) w dniach 23-24 marca 2021. Lasy…
Zespół badaczy i badaczek z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzony przez prof. Jakuba Kronenberga, analizując zdjęcia satelitarne zbadał wycinkę drzew w Łodzi i wpływ tzw. “Lex Szyszko” na zmniejszenie miejskiego…
Publikacja przygotowana przez prof. dr hab. Macieja Luniaka przekazuje w pigułce informacje na temat bioróżnorodności rozwijającej się w przestrzeni miejskiej. Ta mała książeczka przenosi nas w świat warszawskiej flory i fauny, pokazując zarazem jak…
Raport z badania przeprowadzonego metodą tajemniczego klienta w pięciu miastach partnerskich projektu Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w polskich miastach, w 2018 roku.
Praktyczny poradnik z serii „Zrównoważony Rozwój – Zastosowania” dotyczący zarządzania zielenią w mieście, z zaangażowaniem interesariuszy.
24 kwietnia we Wrocławiu, odbył się warsztat dot. ochrony drzew na terenie budowy oraz planowania nasadzeń z uwzględnieniem skrajni sieci oraz sadzenia na sieciach.
Henryk Kowalczyk objął urząd w okresie gorącym, po uprzednio panującym prof. Janie Szyszko. Wyznaczenie go na urząd przez premiera Mateusza Morawieckiego, było nadzieją na ocalenie Puszczy Białowieskiej, ale również na poprawę stanu zieleni w Polsce.
Łodzianie wzięli sprawy w swoje ręce. Po udanych inicjatywach zgłoszonych do Budżetu Partycypacyjnego (np. Woonerf na ul. Zacisze) mieszkańcy ul. Kamińskiego, chcą uporządkowanej przestrzeni wokół, a co najważniejsze więcej zieleni na ulicach i podwórkach.
Jakie akty prawne regulują zasady dotyczące ochrony drzew w mieście? Jak nowelizacja ustawy o Ochronie Przyrody ogranicza możliwości ochrony zieleni?
Zajrzeć na wystawę „Zieleń to życie” i nie skorzystać z okazji do wysłuchania ekspertów w dziedzinie zieleni? To niepodobne do nas!
Celem projektu było przywrócenie miejskiego lasu w Atlancie poprzez nasadzanie nowych i utrzymywanie istniejących drzew. Działanie to miało pomóc miastu sprostać takim wyzwaniom jak: efekt miejskiej wyspy ciepła,…
Miasto Seattle wyznaczyło sobie za cel osiągnięcie 30% poziomu zadrzewienia do 2037 roku, aby zwiększyć środowiskowe, społeczne i ekonomiczne korzyści jakie drzewa mogą przynieść mieszkańcom. Plan zarządzania miejskim…
Projekt polegający na sadzeniu drzew w różnych lokalizacjach w mieście. Wykorzystano w tym celu rodzime odmiany, m.in. dąb, limonkę, tarninę. Główny cel projektu to wzrost liczby siedlisk w mieście oraz powierzchni lasów i łąk.
Władze Berlina przyjęły dyrektywę, że na każdego berlińczyka powinno przypadać 6 m kw. zieleni i 1 m kw. placu zabaw w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Jak zarządzana jest zieleń w Berlinie?
Jak można mówić o zmianach, które przeszła Ustawa o ochronie przyrody? Jak duże i nieodwracalne konsekwencje zmiany niosą?
Badanie przeprowadzone w ramach projektu, którego celem jest identyfikacja barier dla utrzymania ilości drzew w dużych miastach oraz możliwości usunięcia tych barier.
Miejskie tereny zieleni mogą być miejscem pełnym życia, gdzie szanuje się stare drzewa, tworzy ostoje dla zwierząt, sadzi rośliny przyjazne ptakom i owadom.
Drzewa w miastach wycina się zbyt pochopnie. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fałszywe przekonanie o dużym zagrożeniu z ich strony. Jednocześnie zapomina się o ogromnych korzyściach, które drzewa zapewniają…
Pod drzewami coraz więcej liści. Czy trzeba je grabić?
Budżety partycypacyjne (obywatelskie) dają mieszkańcom możliwość wpłynięcia na to, w jaki sposób zostanie spożytkowana część budżetów miast oraz dzielnic. Jeśli zależy nam na tym, by nasze miasta stały się bardziej…
Nadchodzi zima, a wraz z nią wysypywanie na ulice i chodniki soli. Ograniczenie jej ilości jest konieczne by w lecie miasta mogły być zielone.
W wielu miastach na świecie powstają inicjatywy zachęcające do sadzenie drzew owocowych w miejscach publicznych, zbierania owoców i dzielenia się nimi. Z drugiej strony sporo osób niepokoi się czy miejskie owoce nadają…
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, stanowiący odpowiedź na bariery związane z utrzymaniem drzew w miastach, zidentyfikowane w poprzednim numerze z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, inspirujący do wykorzystania potencjału drzemiącego w przyrodzie dla zapewnienia wyższej jakości życia w polskich miastach. Polskie doświadczenia i dobre praktyki z zagranicy.
W 2011 roku przeprowadziliśmy badanie wyceny ekonomicznej wartości drzew przyulicznych w centrum Łodzi. Wyniki opublikowaliśmy w poradniku „Przyroda w mieście. Usługi ekosystemów – niewykorzystany potencjał miast”. Prezentujemy najważniejsze informacje…
W świecie asfaltu i betonu latem upał nie słabnie nawet nocą. Doskwierające temperatury może złagodzić obecność drzew, wody i właściwa zabudowa – podkreślają klimatolodzy i urbaniści.