Strefy biocenotyczne to obszary przeznaczone do ochrony różnorodności biologicznej i dzikiego życia. Można je zakładać na nieużytkach, w parkach – także tych historycznych, jeśli uzyskamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków – a nawet…
Maciej Łepkowski jest nie tylko teoretykiem, ale i praktykiem czwartej przyrody. Magister filozofii z doktoratem obronionym na architekturze krajobrazu, prezentuje nam badania i plany dotyczące warszawskich nieużytków. Rozmowę przeprowadził Maciej Kozłowski.
Dendrolodzy przekonują, że warto wydłużyć perspektywę czasową w jakiej spoglądamy na miejskie drzewa. Wtedy dostrzeżemy zjawiska związane z ich drugim życiem. I zrozumiemy jeden z kluczowych mechanizmów wzmacniających bioróżnorodność. Podpowiadamy więc na czym…
Przez gęstość zarastania, podmokły charakter i bogactwo gatunków są – trochę na wyrost – porównywane do lasów tropikalnych. W Polsce zachowało się ich ledwie 5%. Tym bardziej każdy fragment łęgu topolowo-wierzbowego…
Dzikarium. Inaczej nieużytek, czyli obszar niezwykle użyteczny. Tak zaczyna się definicja tego słowa w „Atlasie dziur i szczelin” Michała Książka. To zieleń, która wciska się między szczeliny, wybucha bioróżnorodnością w najmniej…
Na tak postawione pytanie wielu z nas odpowie wskazując gęsty las. Jesteśmy owładnięci wizją puszczy jako ekosystemu doskonałego. Ale czy faktycznie jest to przestrzeń, w której nagromadzenie gatunków będzie największe?
Miasto nad Olzą to nie tylko perła zabytkowej architektury. Śródmieście Cieszyna objęte ochroną konserwatorską łącznie z okolicznymi rezerwatami i parkami ma stworzyć błękitno-zieloną sieć. Przyjrzyjmy się jak w tę strategię wpasowana jest ochrona bioróżnorodności.
Na początku września 2023 r. mieliśmy okazję, by spotkać się z chińskimi partnerami projektu CLEARING HOUSE i spojrzeć na lasy miejskie z ich perspektywy. Delegacja Fundacji Sendzimira wzięła udział w trzydniowych międzynarodowych warsztatach…
“Wdrażanie, wdrażanie oraz przyśpieszanie wdrażania [rozwiązań opartych na przyrodzie]. To ludzie potrzebują rozwiązań opartych na przyrodzie, nie Ziemia. Ziemia sobie bez nich poradzi”. Te słowa Karin Zaunberger z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej…
Kraje Ameryki Łacińskiej nie mają konkurencji jeśli chodzi o przyrodnicze walory. Pierwsze trzy miejsca na liście najbardziej bioróżnorodnych państw zajmują Brazylia, Kostaryka i Kolumbia. Mogą się ewentualnie zamieniać miejscami…
Osoby mieszkające w szerokościach geograficznych, w których występują cztery pory roku często mówię, że ich ulubioną porą roku jest jesień ze względu na piękno kolorów jesiennych liści. Ale dlaczego liście nagle zmieniają kolory, zanim spadną?
Spacerownik zawiera inspirujące pomysły na rodzinne mini-wyprawy w tereny dzikiej zieleni, nieużytków, czy obszarów chronionej przyrody na terenie Warszawy. Celem publikacji jest zachęcenie mieszkańców do kontaktu z naturą na codzień. Spacerownik można…
Jak mieszkańcy miasta postrzegają dolinę rzeczną? I jak z niej korzystają? To niektóre z pytań, jakie Fundacja Sendzimira stawia sobie w projekcie Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Postawiliśmy je też badaczowi. Rozmowę z dr hab. Piotrem Sikorskim, SGGW, przeprowadziła dr Magdalena Puczko.
Na miastach spoczywa znaczna część odpowiedzialności za uporanie się ze współczesnymi wyzwaniami środowiskowymi – podkreślano podczas konferencji Urban Forestry Days (Dni Lasów Miejskich) w dniach 23-24 marca 2021. Lasy…
Zespół badaczy i badaczek z Zakładu Analiz Systemów Społeczno-Ekologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzony przez prof. Jakuba Kronenberga, analizując zdjęcia satelitarne zbadał wycinkę drzew w Łodzi i wpływ tzw. “Lex Szyszko” na zmniejszenie miejskiego…
Publikacja przygotowana przez prof. dr hab. Macieja Luniaka przekazuje w pigułce informacje na temat bioróżnorodności rozwijającej się w przestrzeni miejskiej. Ta mała książeczka przenosi nas w świat warszawskiej flory i fauny, pokazując zarazem jak…
Henryk Kowalczyk objął urząd w okresie gorącym, po uprzednio panującym prof. Janie Szyszko. Wyznaczenie go na urząd przez premiera Mateusza Morawieckiego, było nadzieją na ocalenie Puszczy Białowieskiej, ale również na poprawę stanu zieleni w Polsce.
Celem projektu było przywrócenie miejskiego lasu w Atlancie poprzez nasadzanie nowych i utrzymywanie istniejących drzew. Działanie to miało pomóc miastu sprostać takim wyzwaniom jak: efekt miejskiej wyspy ciepła,…
Miasto Seattle wyznaczyło sobie za cel osiągnięcie 30% poziomu zadrzewienia do 2037 roku, aby zwiększyć środowiskowe, społeczne i ekonomiczne korzyści jakie drzewa mogą przynieść mieszkańcom. Plan zarządzania miejskim…
Projekt polegający na sadzeniu drzew w różnych lokalizacjach w mieście. Wykorzystano w tym celu rodzime odmiany, m.in. dąb, limonkę, tarninę. Główny cel projektu to wzrost liczby siedlisk w mieście oraz powierzchni lasów i łąk.
Jak można mówić o zmianach, które przeszła Ustawa o ochronie przyrody? Jak duże i nieodwracalne konsekwencje zmiany niosą?
Drzewa w miastach wycina się zbyt pochopnie. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest fałszywe przekonanie o dużym zagrożeniu z ich strony. Jednocześnie zapomina się o ogromnych korzyściach, które drzewa zapewniają…
W 2011 roku przeprowadziliśmy badanie wyceny ekonomicznej wartości drzew przyulicznych w centrum Łodzi. Wyniki opublikowaliśmy w poradniku „Przyroda w mieście. Usługi ekosystemów – niewykorzystany potencjał miast”. Prezentujemy najważniejsze informacje…