O przełomowych badaniach nad miejskimi bogatkami i modraszkami oraz tworzeniu warunków dla dzikich zwierząt w mieście, rozmawiamy z prof. Martą Szulkin, kierowniczą Laboratorium Biologii Antropocenu w Instytucie Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Warszawskiego.
Martwe drewno w miastach to temat, który budzi wiele emocji. Dla jednych jest symbolem zaniedbania i zagrożeniem. Dla innych cennym elementem miejskiej przyrody, ostoją bioróżnorodności i śladem historii.
Rozmowa z Elżbietą Urbaniak, projektantką zieleni, związaną z firmą Deer Garden, od lat blisko współpracującą z Fundacją Sendzimira. O tym dlaczego bez pracy z mieszkańcami nie ochronimy bioróżnorodności. A także o specyfice pracy z zielenią na terenach…
Miejskie zbiorniki wodne to nie tylko miejsca wypoczynku. To życiodajne oazy, regulujące mikroklimat. Gdy otoczy się je odpowiednią roślinnością będą one spełniać funkcje oczyszczające i zapewnią lepszą jakość wody. Im bardziej naturalne ich…
Pałacowe parki pełne są starodrzewów. Te obiekty rozsiane po całej Polsce stanowią ogromny zasób przyrodniczy. Świetnie nadaje się on do zakładania ostoi bioróżnorodności. Żory, w których udało się podjąć takie działania, to kolejny…
To zjawisko, które przekracza granice instytucjonalne. Przez wiele lat pola pełniły funkcję oczyszczalni ścieków. Po zakończeniu tego etapu stały się ostoją bioróżnorodności, miejscem rekreacji i areną praktyk artystycznych, realizowanych…
Czy działalność wystawiennicza może współgrać z aktywizmem i wzmacniać efekty środowiskowe? Jak doświadczenia wyniesione z Wrocławskich Pól Irygacyjnych – o których więcej w pierwszej części wywiadu – przełożyły się na myślenie o krajobrazie wokół…
Argumenty za tworzeniem enklaw dzikiej przyrody w miastach można wymieniać długo. Takie miejsca są bardziej odporne na suszę, lepiej chłoną wodę opadową i generalnie wykazują większą żywotność. Jednocześnie tereny zieleni…
Jak wzmacniać różnorodność biologiczną? Najlepiej, dostosowując praktyki zarządzania zielenią do miejscowych warunków. Wiele nauczymy się na ten temat analizując poszczególne lokalizacje. Zapraszamy na wizytę na warszawskim Żoliborzu.
Dzięki dyskusji o renaturyzacji terenów zieleni miejskiej, do łask wracają rodzime gatunki roślin. Bywały wypierane przez obce odmiany, ze względów estetycznych. Jednak eksperci i zarządcy zieleni podkreślają potrzebę nowej strategii…