Martwe drewno w miastach to temat, który budzi wiele emocji. Dla jednych jest symbolem zaniedbania i zagrożeniem. Dla innych cennym elementem miejskiej przyrody, ostoją bioróżnorodności i śladem historii.
Pałacowe parki pełne są starodrzewów. Te obiekty rozsiane po całej Polsce stanowią ogromny zasób przyrodniczy. Świetnie nadaje się on do zakładania ostoi bioróżnorodności. Żory, w których udało się podjąć takie działania, to kolejny…
To zjawisko, które przekracza granice instytucjonalne. Przez wiele lat pola pełniły funkcję oczyszczalni ścieków. Po zakończeniu tego etapu stały się ostoją bioróżnorodności, miejscem rekreacji i areną praktyk artystycznych, realizowanych…
Jak wzmacniać różnorodność biologiczną? Najlepiej, dostosowując praktyki zarządzania zielenią do miejscowych warunków. Wiele nauczymy się na ten temat analizując poszczególne lokalizacje. Zapraszamy na wizytę na warszawskim Żoliborzu.
Dzięki dyskusji o renaturyzacji terenów zieleni miejskiej, do łask wracają rodzime gatunki roślin. Bywały wypierane przez obce odmiany, ze względów estetycznych. Jednak eksperci i zarządcy zieleni podkreślają potrzebę nowej strategii…
Czy renaturyzacja siedlisk w parkach i lasach miejskich jest możliwa? A jeśli tak, to jakimi metodami należy ją prowadzić? Odpowiedzi na te pytania szuka Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. O prowadzonym przez tę instytucję eksperymencie opowiada Bożena…
Strefy biocenotyczne to obszary przeznaczone do ochrony różnorodności biologicznej i dzikiego życia. Można je zakładać na nieużytkach, w parkach – także tych historycznych, jeśli uzyskamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków – a nawet…
Dendrolodzy przekonują, że warto wydłużyć perspektywę czasową w jakiej spoglądamy na miejskie drzewa. Wtedy dostrzeżemy zjawiska związane z ich drugim życiem. I zrozumiemy jeden z kluczowych mechanizmów wzmacniających bioróżnorodność. Podpowiadamy więc na czym…
Przez gęstość zarastania, podmokły charakter i bogactwo gatunków są – trochę na wyrost – porównywane do lasów tropikalnych. W Polsce zachowało się ich ledwie 5%. Tym bardziej każdy fragment łęgu topolowo-wierzbowego…
Dzikarium. Inaczej nieużytek, czyli obszar niezwykle użyteczny. Tak zaczyna się definicja tego słowa w „Atlasie dziur i szczelin” Michała Książka. To zieleń, która wciska się między szczeliny, wybucha bioróżnorodnością w najmniej…
Miasto nad Olzą to nie tylko perła zabytkowej architektury. Śródmieście Cieszyna objęte ochroną konserwatorską łącznie z okolicznymi rezerwatami i parkami ma stworzyć błękitno-zieloną sieć. Przyjrzyjmy się jak w tę strategię wpasowana jest ochrona bioróżnorodności.
O gminie Dąbrowa leżącej w województwie kujawsko-pomorskim robi się coraz głośniej za sprawą unikalnego na skalę Europy projektu retencyjnego. Dzięki porozumieniu między Nadleśnictwem Gołąbki a Cementownią Kujawy Lafarge zapełniono zbiorniki, które zasilają okoliczne lasy wodą odzyskaną z kopalni wapienia. W przyszłości mogą stać się podstawą systemowego rozwiązania problemu suszy rolniczej.
O mokradłach, przygotowaniu do zmian klimatu i współpracy regionalnej rozmawiamy z Andrzejem Rajem, dyrektorem Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN). Wywiad przeprowadził Maciej Kozłowski.
Gdyby zapytać o to dlaczego lubimy otoczenie przyrody, wielu z nas wskazałoby na względy estetyczne. Uważamy, że widok drzew jest przyjemny dla oka. I słusznie. Jednak nasza łączność z naturą jest o wiele głębsza.…
Samorządowcy z terenów podgórskich coraz częściej zmuszeni są do szukania rozwiązań dla problemów środowiskowych, których mało kto spodziewałby się na obszarach powszechnie uznawanych za bliskie naturze. O inwestowaniu w błękitno-zieloną infrastrukturę rozmawiamy z Szymonem…
Siódma część poradnika Fundacji Sendzimira z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania, którą opracowaliśmy w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych, to przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach…
Ciekawy film o różnych korzystnych praktykach w ogrodzie zgodnych z zasadami permakultury. Krok po kroku pokazuje jak zbudować kompostownik, grządki permakulturowe bez przekopywania wierzchniej warstwy gleby i jak sadzić rośliny wieloletnie.
Przyjechaliśmy do Norwegii, aby poznać najlepsze praktyki w zakresie przywracania usług ekosystemów dolin rzecznych na obszarach miejskich oraz zastanowić się, jak je przenieść do polskich realiów.
Publikacja opracowana w ramach projektu CONNECTING Nature (Program Ramowy Horyzont 2020). Stanowi podsumowanie działań zespołu i jednocześnie w prosty sposób tłumaczy, czym są rozwiązania oparte na przyrodzie, zawiera m.in. 17 kart…
Zapraszamy do obejrzenia webinarów nagranych w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Każda z 25-cio minutowych prezentacji pokazuje różne dobre praktyki z Oslo.
Krótkie filmy prowadzone przez Piotra Bednarka, prezesa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, doktoranta w Zakładzie Hydrologii IGIGP UJ. Poruszają różne zagadnienia związane z renaturyzacją rzek. Filmy dostępne tutaj:…
Dzielnica Ensjø jest jednym z największych i najbardziej spektakularnych obszarów transformacji w Oslo. Ze starego obszaru industrialnego, zdominowanego przez przemysł samochodowy, przekształca się w zróżnicowaną zabudowę miejską, z naciskiem na wdrażanie rozwiązań opartych na przyrodzie.
Polecamy korzystanie z nowej publikacji WWF, opracowanej przez zespół pod kierunkiem Ilony Biedroń z Fundacji Hektary dla Natury. Poradnik porusza wiele kwestii od możliwych rozwiązań na terenach miejskich i niezabudowanych, przez zagadnienia finansowania…
Okazją do rozpoczęcia renaturyzacji rzeki Llobregat był nowy plan zagospodarowania przestrzennego metropolii. Został przyjęty w 2021 roku i choć wymaga dalszej pracy, już wniósł nową jakość w podejściu do błękitno-zielonej infrastruktury wokół delty rzeki. Na czym jednak polega wyzwanie Barcelony?
Sposób korzystania z rzek w miastach na przestrzeni dziejów towarzyszył przemianom społecznym. W XIX w. rzeki i strumyki służyły miastom, nie tylko w Europie, jako sieci kanalizacyjne.
W Szwecji ochrona jezior jest traktowana priorytetowo. Nad jeziorem Melar (trzecim co do wielkości w kraju) leżą dwie miejscowości, które w innowacyjny sposób podchodzą do oczyszczania wód deszczowych.
Działalność człowieka doprowadziła do utraty wielu ekosystemów i choć coraz dotkliwiej odczuwamy jej konsekwencje, to nadal tracimy kolejne dzikie tereny. Jak w rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc dobrze przemyślane i zaplanowane kampanie edukacyjne?
Fronty wodne często kojarzą się z wybetonowanym, uregulowanym brzegiem, zabudowanym infrastrukturą miejską. Rzeka w mieście jest w tej wizji ujarzmiona przez człowieka, miasto „pochłania” jej naturalność. Ale może być inaczej!
Myślenie w kategoriach “jak szybko odprowadzić wodę deszczową z miasta, zamiast ją w mieście zatrzymać” jest nadal powszechne. Tymczasem kierowanie deszczówki bezpośrednio do cieków celem szybkiego się jej pozbycia jest…
Przez ostatnie 150 lat, w miarę rozwoju Oslo, wiele strumieni oraz rzek zostało skanalizowanych i ukrytych pod ziemią. Pod koniec lat 90. XX dostrzeżono potencjał związany z odkrywaniem podziemnych rzek w mieście.
Co roku o tej porze powraca dyskusja dotycząca oblodzonych chodników, ścieżek rowerowych i ulic w miastach. Usuwanie z nich śniegu i lodu jest konieczne ze względu na bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i pasażerów wszelkich pojazdów. Samorządy…
Zapraszamy Was do przeczytania naszej relacji z wizyty studyjnej. Dowiecie się z niej jak Islandia systemowo wdraża NBS i jak energia geotermalna pomaga jej dążyć do neutralności klimatycznej.
W trakcie dwudniowych warsztatów poszukiwaliśmy wyzwań i rozwiązań związanych ze zrównoważonym zarządzaniem dolinami rzecznymi w miastach. Podjęliśmy temat uwarunkowań formalno-prawnych, rewitalizacji i otwierania frontów wodnych, renaturyzacji cieków i zasilania ich wodą. Zapraszamy do przeczytania relacji.
W dniach 9-13 maja 2022 r. przedstawicielki i przedstawiciele Fundacji Sendzimira uczestniczyli w pierwszym spotkaniu konsorcjum projektu INTERLACE – międzynarodowa współpraca w celu odbudowy i przywrócenia ciągłości miejskich ekosystemów w Kostaryce.
Coraz więcej gmin zmaga się ze skutkami deszczy nawalnych. Rumia wdraża różne rozwiązania: stawia na błękitno-zieloną infrastrukturę i opłaty za odprowadzanie wód opadowych. System opłat i ulg uświadomił mieszkańcom…
Choć zimy w naszym kraju zmieniają się i coraz rzadziej mamy okazję wpaść w śnieżną zaspę, to regularnie wraz z pierwszym śniegiem powraca dyskusja nad odśnieżaniem. Jednym z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie…
Jak można wykorzystać naturalnie zachodzące procesy do stworzenia efektywnego systemu odbioru deszczówki? Czy w Polsce znaleźć można dobre praktyki gospodarowania wodami opadowymi w gminach? Czym charakteryzują się takie systemy?
Historia Berlina jest ściśle związana z wodą. Miasto rozpoczęło swoje dzieje na brzegu rzeki Szprewy wraz z drugim, bliźniaczym ośrodkiem – Cölln, położonym na rzecznej wyspie naprzeciwko “starego Berlina”.
Budynek Instytutu Fizyki Uniwersytetu Humboldtów został wybudowany w 2003 roku na podstawie projektu wyłonionego w konkursie sześć lat wcześniej. W 2005 roku został nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe,…
Wiele obiektów błękitno-zielonej infrastruktury jest nadal polem do eksperymentów i działalności badawczej, tak by coraz lepiej wpisywały się w gospodarkę obiegu zamkniętego i służyły decentralizacji gospodarowania wodą i zasobami w mieście.
W dniach 9-12 kwietnia 2019 r. Agnieszka Czachowska, ekspertka Fundacji Sendzimira, wzięła udział w inspirującej wizycie studyjnej „Green Cities” w Holandii organizowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce. Uczestnicy wizyty mogli…
Czy miejskie ogrodnictwo jest dobrym pomysłem na zazielenianie opuszczonych i zaniedbanych terenów? Jak pokazuje poniżej opisany przykład z Wilna należy zacząć od sieciowania chętnych do działania ogrodników!
Wysokie temperatury sprawiają, że wypoczynek w cieniu, w pobliżu wody przynosi nam ulgę, gdy tylko o tym pomyślimy. Czy park kieszonkowy może zmaksymalizować korzyści płynące z obu tych wypadkowych?
Projekt „Żyjące dachy dla dzikiej przyrody“ zaowocował utworzeniem 6 „żyjących dachów” na szczycie budynków, zlokalizowanych w najbardziej zaludnionych dzielnicach Londynu, w których równocześnie jest mało terenów zieleni. Ogrody te umożliwiają…
Władze Berlina przyjęły dyrektywę, że na każdego berlińczyka powinno przypadać 6 m kw. zieleni i 1 m kw. placu zabaw w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Jak zarządzana jest zieleń w Berlinie?
Zieleń miejska może oznaczać grządki warzywne oraz drzewa owocowe. Udowodnili to mieszkańcy Todmorden w Anglii, twórcy przyjaznego ludziom i przyrodzie, projektu Incredible Edible.
Na warszawskiej Woli, na terenie dawnych zakładów Norblina, ma powstać tymczasowy ogród warzywny.
W Sztokholmie powstał ogród komunalny, który stał się ważnym punktem na mapie miasta. Można uczyć się tam ogrodnictwa, kupować wyhodowane na miejscu ekologiczne warzywa oraz uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych.
Zielony dach Centrum Nauki Kopernik jest już otwarty dla zwiedzających. Warto odwiedzić niezwykły ogród, który się tam znajduje.
Od 2010 roku opiniowanie inwestycji z udziałem mieszkańców jest w Finlandii prawnym obowiązkiem. Jednocześnie, kraj ten ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników dostępu do internetu oraz wykorzystania go przez mieszkańców. Nie dziwi więc fakt, że fińskie instytucje…
Promowanie rozwiązań korzystnych z punktu widzenia środowiska przyrodniczego staje się coraz częściej istotnym aspektem polityki miejskiej w wielu polskich samorządach. Naturalnym i niezbędnym elementem takich przedsięwzięć jest zapewnienie…