Raport podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu 2024 roku, na reprezentatywnej próbie osób z polskich miast o liczbie mieszkańców powyżej 35 tys. Znajdziecie w nim między innymi informacje o tym…
Miasto nad Olzą to nie tylko perła zabytkowej architektury. Śródmieście Cieszyna objęte ochroną konserwatorską łącznie z okolicznymi rezerwatami i parkami ma stworzyć błękitno-zieloną sieć. Przyjrzyjmy się jak w tę strategię wpasowana jest ochrona bioróżnorodności.
Spacerownik zawiera inspirujące pomysły na rodzinne mini-wyprawy w tereny dzikiej zieleni, nieużytków, czy obszarów chronionej przyrody na terenie Warszawy. Celem publikacji jest zachęcenie mieszkańców do kontaktu z naturą na codzień. Spacerownik można…
Fajerwerki to symbol radości i zabawy. W Polsce kojarzą się z imprezami sylwestrowymi. Niestety mają one również niekorzystny wpływ na ludzi, zwierzęta oraz środowisko naturalne.
Będące pod ścisłą ochroną jeże tracą swoje naturalne środowisko bytowania i trafiają w pobliże siedzib ludzkich, w tym do miast. Są tam narażone na liczne niebezpieczeństwa. Bez pomocy ze strony człowieka w Polsce może zabraknąć…
Publikacja stanowi zbiór uniwersalnych zasad postępowania na terenach biocenotycznych, zabytkowych, reprezentacyjnych i towarzyszących zabudowie. Zapisy obejmą parki, skwery, zieleńce, ulice, lasy oraz zieleń towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej czy innym obiektom,…
Dr hab. Piotr Sikorski odpowiada na pytania jakie zbiorniki wodne wolą mieszkańcy miast, uporządkowane czy dzikie? Czy nad wodę idą z myślą o rekreacji, a może ciągnie ich do dzikiej przyrody?
Mniej koszenia i pestycydów, więcej martwego drewna, roślin nektarodajnych oraz zbiorników wodnych o naturalnych brzegach – w taki sposób powinniśmy wspierać pszczoły i inne zapylacze w miastach. 20 maja obchodzimy światowy dzień…
Kiedy myślimy o założeniu ogrodu, często kierujemy się względami estetycznymi. Warto jednak, zastanowić się, komu ogród może służyć, bo prócz nas, w przyrodzie jest jeszcze wiele istot. Dlaczego zatem…
Publikacja przygotowana przez prof. dr hab. Macieja Luniaka przekazuje w pigułce informacje na temat bioróżnorodności rozwijającej się w przestrzeni miejskiej. Ta mała książeczka przenosi nas w świat warszawskiej flory i fauny, pokazując zarazem jak…
Wiele jest opinii na temat dokarmiania ptaków w okresie zimowym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, ze nasze działanie nie zawsze przynosi oczekiwane skutki? Czy wiemy, jaki pokarm jest dla ptaków wartościowy,…
Projekt zorganizowany przez pszczelarzy-hobbystów, którego zadaniem jest wspieranie globalnych wysiłków, by zachować gatunek pszczół miodnych i przywrócić je w centrum i na przedmieściach Melbourne. Dachy budynków są bezpłatnie wykorzystywane do hodowania i pielęgnowania pszczół naturalnymi metodami.
Projekt „Żyjące dachy dla dzikiej przyrody“ zaowocował utworzeniem 6 „żyjących dachów” na szczycie budynków, zlokalizowanych w najbardziej zaludnionych dzielnicach Londynu, w których równocześnie jest mało terenów zieleni. Ogrody te umożliwiają…
Nie wszyscy są zgodni co do tego, czy w zimie powinno się dokarmiać ptaki. Ale jeśli już zdecydujemy się na to, zapewnijmy im odpowiedni pokarm. Potem czeka nas już tylko przyjemność z obserwowania ptaków przylatujących do karmnika.
Budki lęgowe dla ptaków można wieszać przez cały rok. Jeśli zrobimy to w najbliższym czasie, mogą zostać zasiedlone jeszcze tej wiosny.
Miejskie tereny zieleni mogą być miejscem pełnym życia, gdzie szanuje się stare drzewa, tworzy ostoje dla zwierząt, sadzi rośliny przyjazne ptakom i owadom.
Ule w miastach nie budzą już zdziwienia. Można je spotkać w Nowym Jorku, Berlinie, Paryżu oraz polskich miastach. Miejskie pszczelarstwo cieszy się coraz większym zainteresowaniem, łatwiej też zdobyć wiedzę na ten…
W miastach zwierzęta mają trudność ze zdobyciem wody. Możemy poprawić sytuację wystawiając naczynia z czystą wodą oraz dbając o to by ogrody i miejskie tereny zieleni były bardziej przyjazne przyrodzie.
Remonty budynków zagrażają ptakom, które w ich skutek nie tylko tracą siedliska ale również życie. Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, nie pozostawajmy obojętni.
Większość młodych ptaków, które możemy napotkać, nie potrzebuje pomocy z naszej strony.
W trzech warszawskich parkach, po przeprowadzonych tam rewaloryzacjach, zniknęła prawie połowa ptaków.
Miło jest obserwować włochate, bzyczące trzmiele, latające między kwiatami. Wielu europejskim gatunkom tych zwierząt grozi wyginięcie. Ale można coś zrobić w tej sprawie.
Dzicy zapylacze nie mają się gdzie podziać! Potrzebują hoteli, choćby skromnych. Wystarczą im kawałki drewna z wywierconymi dziurkami lub wiązki trzciny.
Natura przejmuje części miast opuszczone przez człowieka. Dzięki temu spontanicznie powstają cenne przyrodniczo obszary.
Wermikompostownik nie zajmuje wiele miejsca i pozwala na przetwarzanie resztek kuchennych w przydatny w uprawie roślin nawóz.
Miasto może być miejscem przyjaznym dla pszczół, pod warunkiem, że znajdą w nim pokarm. Sadźmy rośliny, z których pszczoły mogą czerpać nektar i pyłek.
Pięknie sfilmowany dokument o życiu pszczół, roli jaką pełnią w przyrodzie oraz zagrożeniach z jakimi się spotykają, trafił do kin studyjnych.
Nadchodzi zima. Na kilka miesięcy z naszych miast zniknie zieleń, odlecą ptaki, znikną owady. My jednak przypominamy o tym, jak ważna jest rola owadów i jak cenne są usługi ekosystemów, których dostarczają.…