Publikacja opracowana w ramach projektu CONNECTING Nature (Program Ramowy Horyzont 2020). Stanowi podsumowanie działań zespołu i jednocześnie w prosty sposób tłumaczy, czym są rozwiązania oparte na przyrodzie, zawiera m.in. 17 kart…
Broszura dotycząca różnych rozwiązań sprzyjających retencji wody opadowej. Publikacja opracowana w ramach projektu Wspólna Przestrzeń do wykorzystania przez gminy zainteresowane propagowaniem tego rodzaju rozwiązań wśród mieszkańców. Link do publikacji.…
Zmiana klimatu jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Jej negatywne skutki są obserwowane nie tylko globalnie, ale i lokalnie – nasze miasta są coraz bardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe. Zmniejszenie narażenia…
Historia Berlina jest ściśle związana z wodą. Miasto rozpoczęło swoje dzieje na brzegu rzeki Szprewy wraz z drugim, bliźniaczym ośrodkiem – Cölln, położonym na rzecznej wyspie naprzeciwko “starego Berlina”.
Budynek Instytutu Fizyki Uniwersytetu Humboldtów został wybudowany w 2003 roku na podstawie projektu wyłonionego w konkursie sześć lat wcześniej. W 2005 roku został nominowany do Nagrody im. Miesa van der Rohe,…
Miejsce to odgrywa znaczącą rolę w łagodzeniu zmian klimatu i adaptacji Berlina do ich skutków. Odbywa się to nie tylko dzięki obecnym tam rozwiązaniom opartym na przyrodzie (NBS) ale aktywnej wspólnocie zaangażowanej w działania edukacyjne…
Poradnik omawia szeroki wachlarz rozwiązań projektowych z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, co pozwoli dobrać je pod kątem przydatności do zastosowania w polskich miastach. Publikacja jest skierowana do planistów i projektantów, w tym architektów krajobrazu, chcących…
W dniach 9-12 kwietnia 2019 r. Agnieszka Czachowska, ekspertka Fundacji Sendzimira, wzięła udział w inspirującej wizycie studyjnej „Green Cities” w Holandii organizowanej przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Polsce. Uczestnicy wizyty mogli…
Projekt zorganizowany przez pszczelarzy-hobbystów, którego zadaniem jest wspieranie globalnych wysiłków, by zachować gatunek pszczół miodnych i przywrócić je w centrum i na przedmieściach Melbourne. Dachy budynków są bezpłatnie wykorzystywane do hodowania i pielęgnowania pszczół naturalnymi metodami.
Liczne duże miasta, jak Portland, borykają się z problemem spowodowanym przez wodę deszczową oraz drogim i nieefektywnym systemem wodno-kanalizacyjnym. Rozwiązaniem jest naśladownictwo systemu naturalnego – wdrażanie zrównoważonej gospodarki wodą…
Celem programu jest zachęcanie mieszkańców i instytucji do tworzenia eko-dachów na budynkach (prywatnych, komercyjnych, przemysłowych, użyteczności publicznej).
Projekt dotyczy terenu w południowo-wschodniej części Sztokholmu o powierzchni 145 hektarów w tym jeziora. Głównym jego celem jest stworzenie obwodu zamkniętego, który pozwoli na redukcję energii i wody w powstającym tam osiedlu…
Projekt „Żyjące dachy dla dzikiej przyrody“ zaowocował utworzeniem 6 „żyjących dachów” na szczycie budynków, zlokalizowanych w najbardziej zaludnionych dzielnicach Londynu, w których równocześnie jest mało terenów zieleni. Ogrody te umożliwiają…
Rząd zaprojektował nową dzielnicę pod nazwą solarCity jako modelowy przykład energooszczędnego kompleksu, wykorzystującego alternatywne źródła energii na potrzeby mieszkalnictwa (1300 mieszkań). Architektura krajobrazu i konfiguracja lokalnej infrastruktury podążają…
Wciąż pokutuje wiele mitów o zielonych dachach. Niektórzy sądzą, że trzeba je kosić jak trawniki, inni, że dachy te nie są trwałe. A jak jest w rzeczywistości?
Nasze miasta mają ogromną niewykorzystaną przestrzeń. Mieści się ona nad naszymi głowami.
Zielony dach Centrum Nauki Kopernik jest już otwarty dla zwiedzających. Warto odwiedzić niezwykły ogród, który się tam znajduje.
Jak zrobić ogród deszczowy w skrzyni lub gruncie? Jak inaczej zwiększyć retencję wody w krajobrazie? Praktyczne wskazówki i instruktaż budowy znajdziecie w broszurach dostępnych do pobrania.
Oszczędności, rewitalizacja społeczna, wykorzystanie kapitału przyrodniczego danego miejsca – powodów zrównoważonej gospodarki w miastach jest wiele. Poniższe przykłady pokazują, jakie korzyści może przynieść przemyślane zarządzanie wodą…
Berlin strategicznie zarządza zielenią, Rotterdam poszukuje naturalnych sposobów na przeciwdziałanie ryzyku katastrof naturalnych, a Barcelona stawia na zrównoważony rozwój. Filmy z projektu URBES nie tylko pokazują, że miasta Europy Zachodniej dostrzegają szansę…
Promowanie rozwiązań korzystnych z punktu widzenia środowiska przyrodniczego staje się coraz częściej istotnym aspektem polityki miejskiej w wielu polskich samorządach. Naturalnym i niezbędnym elementem takich przedsięwzięć jest zapewnienie…