Miejskie skwery i parki są ogromnym zasobem przyrodniczym. Czy zaniechanie koszenia i grabienia może ten potencjał wzmocnić? A jeśli tak, to jak powinniśmy podejść do zarządzania zielenią miejską by zmiana nastąpiła systemowo? Koszenie,…
Strefy biocenotyczne to obszary przeznaczone do ochrony różnorodności biologicznej i dzikiego życia. Można je zakładać na nieużytkach, w parkach – także tych historycznych, jeśli uzyskamy zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków – a nawet…
Dendrolodzy przekonują, że warto wydłużyć perspektywę czasową w jakiej spoglądamy na miejskie drzewa. Wtedy dostrzeżemy zjawiska związane z ich drugim życiem. I zrozumiemy jeden z kluczowych mechanizmów wzmacniających bioróżnorodność. Podpowiadamy więc na czym…
Pielęgnacja trawników i łąk to nie jest błahy temat. Według szacunków zajmują one nawet 60% terenów miasta. A to jak często będą koszone zależy od wielu czynników i daje różne efekty. Dlatego…
Dzikarium. Inaczej nieużytek, czyli obszar niezwykle użyteczny. Tak zaczyna się definicja tego słowa w „Atlasie dziur i szczelin” Michała Książka. To zieleń, która wciska się między szczeliny, wybucha bioróżnorodnością w najmniej…
“Wdrażanie, wdrażanie oraz przyśpieszanie wdrażania [rozwiązań opartych na przyrodzie]. To ludzie potrzebują rozwiązań opartych na przyrodzie, nie Ziemia. Ziemia sobie bez nich poradzi”. Te słowa Karin Zaunberger z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej…
Siódma część poradnika Fundacji Sendzimira z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania, którą opracowaliśmy w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych, to przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach…
Polecamy korzystanie z nowej publikacji WWF, opracowanej przez zespół pod kierunkiem Ilony Biedroń z Fundacji Hektary dla Natury. Poradnik porusza wiele kwestii od możliwych rozwiązań na terenach miejskich i niezabudowanych, przez zagadnienia finansowania…
Broszura stanowi uzupełnienie Standardów utrzymania terenów zieleni w miastach. Jest ich wersja uproszczoną, która ma na celu wsparcie miast, które wdrożą Standardy w komunikowaniu zasad utrzymania zieleni. Publikacja dostępna jest bezpłatnie…
Publikacja stanowi zbiór uniwersalnych zasad postępowania na terenach biocenotycznych, zabytkowych, reprezentacyjnych i towarzyszących zabudowie. Zapisy obejmą parki, skwery, zieleńce, ulice, lasy oraz zieleń towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej czy innym obiektom,…
Idea usług klimatycznych (ang. climate services) powstała na trzeciej konferencji klimatycznej organizowanej przez Światową Organizację Meteorologiczną w 2009 r. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) miał na celu włączenie danych dotyczących klimatu do głównego nurtu opinii publicznej.
W trakcie dwudniowych warsztatów poszukiwaliśmy wyzwań i rozwiązań związanych ze zrównoważonym zarządzaniem dolinami rzecznymi w miastach. Podjęliśmy temat uwarunkowań formalno-prawnych, rewitalizacji i otwierania frontów wodnych, renaturyzacji cieków i zasilania ich wodą. Zapraszamy do przeczytania relacji.
W dniach 9-13 maja 2022 r. przedstawicielki i przedstawiciele Fundacji Sendzimira uczestniczyli w pierwszym spotkaniu konsorcjum projektu INTERLACE – międzynarodowa współpraca w celu odbudowy i przywrócenia ciągłości miejskich ekosystemów w Kostaryce.
Na obszarze Metropolii Krakowskiej, która jest partnerem Fundacji Sendzimira w projekcie INTERLACE, z powodzeniem wdrażane są rozwiązania oparte na przyrodzie. Błonia Niepołomickich i woonerf w Podłężu to świetne przykłady jak zapewniać usługi ekosystemów i kreować…
Jak można wykorzystać naturalnie zachodzące procesy do stworzenia efektywnego systemu odbioru deszczówki? Czy w Polsce znaleźć można dobre praktyki gospodarowania wodami opadowymi w gminach? Czym charakteryzują się takie systemy?
Publikacja omawia szeroki zakres instrumentów politycznych i wspierających, które mogą być lub są stosowane przy wdrażaniu rozwiązań opartych na przyrodzie. Bezpłatnie dostępna w wersji online.
Konferencja Zieleń w miastach – krajobraz po bitwie, czy bitwa o krajobraz? Warszawa (28-19.03.2019)
W dniach 28–29 marca 2019 r. w Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze Północ odbyła się konferencja Zieleń w miastach – krajobraz po bitwie, czy bitwa o krajobraz?.
Praktyczny poradnik z serii „Zrównoważony Rozwój – Zastosowania” dotyczący zarządzania zielenią w mieście, z zaangażowaniem interesariuszy.
Czy miejskie nieużytki mogą stanowić o wartości danego miejsca? Czy tereny zdegradowane i opuszczone, to potencjał dla rozwoju? Jak Warszawa radzi sobie z takimi terenami?
W ostatnim czasie, coraz liczniej powstają zielone instalacje. Zieleń tymczasowa, dobrze sprawdza się w warunkach miejskich, w których trudno o nagłą zmianę przeznaczenia gruntu pod stworzenie zieleńca czy parku.
11 maja w Warszawie odbyło się szkolenie dot. Zielonych Zamówień Publicznych. Szkolenie poprowadzili: Karolina Maliszewska – prezeska Fundacji Sendzimira oraz Mariusz Krynicki – ekspert ds. zielonych zamówień publicznych…
Obowiązująca od stycznia Ustawa Prawo Wodne wprowadza wiele zmian. Największa z nich to powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Prócz zmian instytucjonalnych, ustawa wprowadza również kilka dodatkowych opłat.
19 marca w Warszawie przedstawiciele urzędów miast odpowiedzialni za zamówienia publiczne związane z zarządzaniem zielenią miejską dzielili się doświadczeniami i wypracowywali nowe pomysły na to jak zamówienia mogą być narzędziem ochrony…
Łodzianie wzięli sprawy w swoje ręce. Po udanych inicjatywach zgłoszonych do Budżetu Partycypacyjnego (np. Woonerf na ul. Zacisze) mieszkańcy ul. Kamińskiego, chcą uporządkowanej przestrzeni wokół, a co najważniejsze więcej zieleni na ulicach i podwórkach.
9 stycznia 2018 r. we Wrocławiu przedstawiciele zarządów zieleni i innych jednostek zaangażowanych w ten proces z Krakowa, Tychów, Warszawy i Wrocławia spotkali się ponownie, by podzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami.
Jak wygląda struktura zarządzania zielenią w polskich miastach? Jakie rozwiązania wprowadzają miasta na rzecz ochrony zieleni?
Liczne duże miasta, jak Portland, borykają się z problemem spowodowanym przez wodę deszczową oraz drogim i nieefektywnym systemem wodno-kanalizacyjnym. Rozwiązaniem jest naśladownictwo systemu naturalnego – wdrażanie zrównoważonej gospodarki wodą…
Celem programu jest zachęcanie mieszkańców i instytucji do tworzenia eko-dachów na budynkach (prywatnych, komercyjnych, przemysłowych, użyteczności publicznej).
Miasto Seattle wyznaczyło sobie za cel osiągnięcie 30% poziomu zadrzewienia do 2037 roku, aby zwiększyć środowiskowe, społeczne i ekonomiczne korzyści jakie drzewa mogą przynieść mieszkańcom. Plan zarządzania miejskim…
Celem kampanii jest przeobrażenie 3 milionów ogrodów w sieć rezerwatów przyrody, która uczyni Londyn bardziej odpornym na zmiany klimatyczne i lepszym miejscem dla dzikich zwierząt. Program zakłada dobrowolny udział…
Władze Berlina przyjęły dyrektywę, że na każdego berlińczyka powinno przypadać 6 m kw. zieleni i 1 m kw. placu zabaw w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Jak zarządzana jest zieleń w Berlinie?
Czym zajmują się ZZMy? Czy ich istnienie ZZMów jest potrzebne? Niewątpliwie, jednostki te są niezbędne w dobrze funkcjonujących i mądrze zarządzanych miastach.
Badanie przeprowadzone w ramach projektu, którego celem jest identyfikacja barier dla utrzymania ilości drzew w dużych miastach oraz możliwości usunięcia tych barier.
W trzech warszawskich parkach, po przeprowadzonych tam rewaloryzacjach, zniknęła prawie połowa ptaków.
Budżety partycypacyjne (obywatelskie) dają mieszkańcom możliwość wpłynięcia na to, w jaki sposób zostanie spożytkowana część budżetów miast oraz dzielnic. Jeśli zależy nam na tym, by nasze miasta stały się bardziej…
Nadchodzi zima, a wraz z nią wysypywanie na ulice i chodniki soli. Ograniczenie jej ilości jest konieczne by w lecie miasta mogły być zielone.
Praktyczny poradnik dotyczący zarządzania wodą w mieście, zwłaszcza wodami opadowymi. Wskazuje na konieczność zintegrowanego podejścia do problemu, uwzględniając też szczegółowe wskazówki dotyczące możliwych do zastosowania rozwiązań technicznych.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, stanowiący odpowiedź na bariery związane z utrzymaniem drzew w miastach, zidentyfikowane w poprzednim numerze z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, inspirujący do wykorzystania potencjału drzemiącego w przyrodzie dla zapewnienia wyższej jakości życia w polskich miastach. Polskie doświadczenia i dobre praktyki z zagranicy.
Polskie tłumaczenie poradnika TEEB dla miast o usługach ekosystemów w gospodarce miejskiej. Przełomowy poradnik, który uwrażliwił liderów politycznych na całym świecie na wartość środowiska przyrodniczego.
Od 2010 roku opiniowanie inwestycji z udziałem mieszkańców jest w Finlandii prawnym obowiązkiem. Jednocześnie, kraj ten ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników dostępu do internetu oraz wykorzystania go przez mieszkańców. Nie dziwi więc fakt, że fińskie instytucje…
Zwalczanie ubóstwa, podnoszenie standardu komunalnej infrastruktury mieszkaniowej, ochrona środowiska, konkurowanie o fundusze inwestycyjne, realizacja celów unijnych polityk zrównoważonego rozwoju – to niektóre z wyzwań, które stoją przed administrującymi miastami.