Raport podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego w lipcu i sierpniu 2024 roku, na reprezentatywnej próbie osób z polskich miast o liczbie mieszkańców powyżej 35 tys. Znajdziecie w nim między innymi informacje o tym…
Przez gęstość zarastania, podmokły charakter i bogactwo gatunków są – trochę na wyrost – porównywane do lasów tropikalnych. W Polsce zachowało się ich ledwie 5%. Tym bardziej każdy fragment łęgu topolowo-wierzbowego…
O gminie Dąbrowa leżącej w województwie kujawsko-pomorskim robi się coraz głośniej za sprawą unikalnego na skalę Europy projektu retencyjnego. Dzięki porozumieniu między Nadleśnictwem Gołąbki a Cementownią Kujawy Lafarge zapełniono zbiorniki, które zasilają okoliczne lasy wodą odzyskaną z kopalni wapienia. W przyszłości mogą stać się podstawą systemowego rozwiązania problemu suszy rolniczej.
O mokradłach, przygotowaniu do zmian klimatu i współpracy regionalnej rozmawiamy z Andrzejem Rajem, dyrektorem Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN). Wywiad przeprowadził Maciej Kozłowski.
Siódma część poradnika Fundacji Sendzimira z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania, którą opracowaliśmy w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych, to przewodnik po zagadnieniach związanych z kształtowaniem dolin rzecznych na terenach…
Tym razem przyjrzymy się roli rzek na terenach wiejskich w zapobieganiu powodzi i suszy. Czy uregulowana rzeka zmniejsza ryzyko powodzi? Nie. Czy sprzyja suszom? Tak. Pokażemy Wam, że nieuregulowana rzeka lub…
Przyjechaliśmy do Norwegii, aby poznać najlepsze praktyki w zakresie przywracania usług ekosystemów dolin rzecznych na obszarach miejskich oraz zastanowić się, jak je przenieść do polskich realiów.
Spacerownik zawiera inspirujące pomysły na rodzinne mini-wyprawy w tereny dzikiej zieleni, nieużytków, czy obszarów chronionej przyrody na terenie Warszawy. Celem publikacji jest zachęcenie mieszkańców do kontaktu z naturą na codzień. Spacerownik można…
Wyobraź sobie, że na powierzchnię wielkości boiska do piłki nożnej spada ponad 10 tysięcy litrów wody w ciągu jednej godziny. Takich ulewnych deszczy jest coraz więcej. To dlaczego doskwiera nam susza nawet na terenach niezurbanizowanych?
Zapraszamy do obejrzenia webinarów nagranych w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Każda z 25-cio minutowych prezentacji pokazuje różne dobre praktyki z Oslo.
Czy Łódź odkryje rzekę Lamus spod ziemi? Byłby to pierwszy taki przypadek w Polsce! W jakim stopniu miasto zadba o bioróżnorodność związaną z ciekiem? Skąd „zaczerpnie” wody do Lamusa?
Krótkie filmy prowadzone przez Piotra Bednarka, prezesa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, doktoranta w Zakładzie Hydrologii IGIGP UJ. Poruszają różne zagadnienia związane z renaturyzacją rzek. Filmy dostępne tutaj:…
Polecamy wysłuchanie serii 15 podcastów nagranych na przełomie 2022 i 2023 roku, których celem było rzetelne uzupełnienie debaty publicznej o polskich rzekach, którą spowodowała katastrofa na Odry. Podcasty dostępne na stronie:…
Polecamy korzystanie z nowej publikacji WWF, opracowanej przez zespół pod kierunkiem Ilony Biedroń z Fundacji Hektary dla Natury. Poradnik porusza wiele kwestii od możliwych rozwiązań na terenach miejskich i niezabudowanych, przez zagadnienia finansowania…
W Szwecji ochrona jezior jest traktowana priorytetowo. Nad jeziorem Melar (trzecim co do wielkości w kraju) leżą dwie miejscowości, które w innowacyjny sposób podchodzą do oczyszczania wód deszczowych.
Działalność człowieka doprowadziła do utraty wielu ekosystemów i choć coraz dotkliwiej odczuwamy jej konsekwencje, to nadal tracimy kolejne dzikie tereny. Jak w rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc dobrze przemyślane i zaplanowane kampanie edukacyjne?
Fronty wodne często kojarzą się z wybetonowanym, uregulowanym brzegiem, zabudowanym infrastrukturą miejską. Rzeka w mieście jest w tej wizji ujarzmiona przez człowieka, miasto „pochłania” jej naturalność. Ale może być inaczej!
Europejskie rzeki są najbardziej pofragmentowanymi przez sztuczne przegrody rzekami świata. A poprzedzielana, uregulowana rzeka to chora rzeka.
Myślenie w kategoriach “jak szybko odprowadzić wodę deszczową z miasta, zamiast ją w mieście zatrzymać” jest nadal powszechne. Tymczasem kierowanie deszczówki bezpośrednio do cieków celem szybkiego się jej pozbycia jest…
Przez ostatnie 150 lat, w miarę rozwoju Oslo, wiele strumieni oraz rzek zostało skanalizowanych i ukrytych pod ziemią. Pod koniec lat 90. XX dostrzeżono potencjał związany z odkrywaniem podziemnych rzek w mieście.
Rzeki są integralnym elementem krajobrazu wielu miast, tworzą ich niepowtarzalny charakter, są często ich wizytówką. Rola, jaką spełniają rzeki w mieście daleko wykracza poza ich funkcje wizerunkowe. Jaka jest wizja idealnego miasta nad rzeką? Przedstawiamy raport z badania.
Zapraszamy Was do przeczytania naszej relacji z wizyty studyjnej. Dowiecie się z niej jak Islandia systemowo wdraża NBS i jak energia geotermalna pomaga jej dążyć do neutralności klimatycznej.
Publikacja stanowi zbiór uniwersalnych zasad postępowania na terenach biocenotycznych, zabytkowych, reprezentacyjnych i towarzyszących zabudowie. Zapisy obejmą parki, skwery, zieleńce, ulice, lasy oraz zieleń towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej czy innym obiektom,…
Niniejszy raport podsumowuje dyskusję z seminariów eksperckich, które odbyły się w maju 2022 r. w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Potencjał usług ekosystemów w obliczu antropogenicznych zmian klimatu. Prezentuje…
Krajowy program renaturyzacji wód powierzchniowych wskazuje rzeki i inne zbiorniki, które należy “naprawić”, żeby osiągnąć cel Ramowej Dyrektywy Wodnej. Dotyczy to również cieków w miastach. W artykule wskazujemy opracowania pomocne…
Drna była jedną z największych rzek Warszawy. Spotkał ją los podobny do wielu innych miejskich rzek i strumieni – wpuszczono ją w kanał, schowano pod ziemię. Czy da się odkrywać rzeki w mieście? Czy warto to robić?
W trakcie dwudniowych warsztatów poszukiwaliśmy wyzwań i rozwiązań związanych ze zrównoważonym zarządzaniem dolinami rzecznymi w miastach. Podjęliśmy temat uwarunkowań formalno-prawnych, rewitalizacji i otwierania frontów wodnych, renaturyzacji cieków i zasilania ich wodą. Zapraszamy do przeczytania relacji.
Dr hab. Piotr Sikorski odpowiada na pytania jakie zbiorniki wodne wolą mieszkańcy miast, uporządkowane czy dzikie? Czy nad wodę idą z myślą o rekreacji, a może ciągnie ich do dzikiej przyrody?
Jak mieszkańcy miasta postrzegają dolinę rzeczną? I jak z niej korzystają? To niektóre z pytań, jakie Fundacja Sendzimira stawia sobie w projekcie Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Postawiliśmy je też badaczowi. Rozmowę z dr hab. Piotrem Sikorskim, SGGW, przeprowadziła dr Magdalena Puczko.
Mniej koszenia i pestycydów, więcej martwego drewna, roślin nektarodajnych oraz zbiorników wodnych o naturalnych brzegach – w taki sposób powinniśmy wspierać pszczoły i inne zapylacze w miastach. 20 maja obchodzimy światowy dzień…
Poradnik omawia szeroki wachlarz rozwiązań projektowych z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, co pozwoli dobrać je pod kątem przydatności do zastosowania w polskich miastach. Publikacja jest skierowana do planistów i projektantów, w tym architektów krajobrazu, chcących…
Publikacja przygotowana przez prof. dr hab. Macieja Luniaka przekazuje w pigułce informacje na temat bioróżnorodności rozwijającej się w przestrzeni miejskiej. Ta mała książeczka przenosi nas w świat warszawskiej flory i fauny, pokazując zarazem jak…
Tak zwane „miejskie nieużytki” to obszary powstałe w wyniku niekontrolowanej sukcesji roślin („zarastania”) opuszczonych terenów. Stały się one w ostatnim czasie przedmiotem zainteresowań nie tylko naukowców ale i urbanistów, architektów krajobrazu i władz miejskich.
Coraz częściej słyszy się o poważnych planach uregulowania polskich rzek i pełnego ich udostępnienia. Głównie chodzi tu o żeglugę. Czy jednak jest to rozsądny pomysł?
Wysokie temperatury sprawiają, że wypoczynek w cieniu, w pobliżu wody przynosi nam ulgę, gdy tylko o tym pomyślimy. Czy park kieszonkowy może zmaksymalizować korzyści płynące z obu tych wypadkowych?
Relacja z warsztatu z interesariuszami dot. programu zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi w Warszawie, 5.10.2017
Praktyczny poradnik dotyczący zarządzania wodą w mieście, zwłaszcza wodami opadowymi. Wskazuje na konieczność zintegrowanego podejścia do problemu, uwzględniając też szczegółowe wskazówki dotyczące możliwych do zastosowania rozwiązań technicznych.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, inspirujący do wykorzystania potencjału drzemiącego w przyrodzie dla zapewnienia wyższej jakości życia w polskich miastach. Polskie doświadczenia i dobre praktyki z zagranicy.
Często jeszcze na myśl o działaniach przeciwpowodziowych stają nam przed oczami wielkoskalowe przedsięwzięcia hydrotechniczne – budowa zbiorników retencyjnych oraz regulacja rzek – pogłębianie i odmulanie koryta, umocnienia brzegów, otaczanie go wałami…
W świecie asfaltu i betonu latem upał nie słabnie nawet nocą. Doskwierające temperatury może złagodzić obecność drzew, wody i właściwa zabudowa – podkreślają klimatolodzy i urbaniści.
Woda powinna być traktowana nie tylko jako źródło zagrożeń, ale przede wszystkim jako cenny i nieposiadający substytutu surowiec oraz atrakcyjny element krajobrazu.
Mieszkańcy miast nie zawsze witają deszcz z entuzjazmem. Jednocześnie zdają sobie na ogół sprawę z jego dobroczynnego wpływu na miejską roślinność. Opad na terenach zurbanizowanych wiąże się jednak z innymi problemami, o których często…