Krótkie filmy prowadzone przez Piotra Bednarka, prezesa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, doktoranta w Zakładzie Hydrologii IGIGP UJ. Poruszają różne zagadnienia związane z renaturyzacją rzek. Filmy dostępne tutaj:…
W Szwecji ochrona jezior jest traktowana priorytetowo. Nad jeziorem Melar (trzecim co do wielkości w kraju) leżą dwie miejscowości, które w innowacyjny sposób podchodzą do oczyszczania wód deszczowych.
Fronty wodne często kojarzą się z wybetonowanym, uregulowanym brzegiem, zabudowanym infrastrukturą miejską. Rzeka w mieście jest w tej wizji ujarzmiona przez człowieka, miasto „pochłania” jej naturalność. Ale może być inaczej!
Europejskie rzeki są najbardziej pofragmentowanymi przez sztuczne przegrody rzekami świata. A poprzedzielana, uregulowana rzeka to chora rzeka.
Myślenie w kategoriach “jak szybko odprowadzić wodę deszczową z miasta, zamiast ją w mieście zatrzymać” jest nadal powszechne. Tymczasem kierowanie deszczówki bezpośrednio do cieków celem szybkiego się jej pozbycia jest…
Rzeki są integralnym elementem krajobrazu wielu miast, tworzą ich niepowtarzalny charakter, są często ich wizytówką. Rola, jaką spełniają rzeki w mieście daleko wykracza poza ich funkcje wizerunkowe. Jaka jest wizja idealnego miasta nad rzeką? Przedstawiamy raport z badania.
Miejskie mokradła wymagają szczególnej uwagi, ponieważ rozwój ekonomiczny oraz zarządzanie nieuwzględniające aspektów środowiskowych może przyczynić się do degradacji tych obszarów, co będzie miała nieodwracalne skutki. Przykładem takiego ekosystemu…