Miejskie zbiorniki wodne to nie tylko miejsca wypoczynku. To życiodajne oazy, regulujące mikroklimat. Gdy otoczy się je odpowiednią roślinnością będą one spełniać funkcje oczyszczające i zapewnią lepszą jakość wody. Im bardziej naturalne ich…
Argumenty za tworzeniem enklaw dzikiej przyrody w miastach można wymieniać długo. Takie miejsca są bardziej odporne na suszę, lepiej chłoną wodę opadową i generalnie wykazują większą żywotność. Jednocześnie tereny zieleni…
Jak wzmacniać różnorodność biologiczną? Najlepiej, dostosowując praktyki zarządzania zielenią do miejscowych warunków. Wiele nauczymy się na ten temat analizując poszczególne lokalizacje. Zapraszamy na wizytę na warszawskim Żoliborzu.
O gminie Dąbrowa leżącej w województwie kujawsko-pomorskim robi się coraz głośniej za sprawą unikalnego na skalę Europy projektu retencyjnego. Dzięki porozumieniu między Nadleśnictwem Gołąbki a Cementownią Kujawy Lafarge zapełniono zbiorniki, które zasilają okoliczne lasy wodą odzyskaną z kopalni wapienia. W przyszłości mogą stać się podstawą systemowego rozwiązania problemu suszy rolniczej.
Przyjechaliśmy do Norwegii, aby poznać najlepsze praktyki w zakresie przywracania usług ekosystemów dolin rzecznych na obszarach miejskich oraz zastanowić się, jak je przenieść do polskich realiów.
Krótkie filmy prowadzone przez Piotra Bednarka, prezesa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, doktoranta w Zakładzie Hydrologii IGIGP UJ. Poruszają różne zagadnienia związane z renaturyzacją rzek. Filmy dostępne tutaj:…
W Szwecji ochrona jezior jest traktowana priorytetowo. Nad jeziorem Melar (trzecim co do wielkości w kraju) leżą dwie miejscowości, które w innowacyjny sposób podchodzą do oczyszczania wód deszczowych.
Fronty wodne często kojarzą się z wybetonowanym, uregulowanym brzegiem, zabudowanym infrastrukturą miejską. Rzeka w mieście jest w tej wizji ujarzmiona przez człowieka, miasto „pochłania” jej naturalność. Ale może być inaczej!
Europejskie rzeki są najbardziej pofragmentowanymi przez sztuczne przegrody rzekami świata. A poprzedzielana, uregulowana rzeka to chora rzeka.
Myślenie w kategoriach “jak szybko odprowadzić wodę deszczową z miasta, zamiast ją w mieście zatrzymać” jest nadal powszechne. Tymczasem kierowanie deszczówki bezpośrednio do cieków celem szybkiego się jej pozbycia jest…
Rzeki są integralnym elementem krajobrazu wielu miast, tworzą ich niepowtarzalny charakter, są często ich wizytówką. Rola, jaką spełniają rzeki w mieście daleko wykracza poza ich funkcje wizerunkowe. Jaka jest wizja idealnego miasta nad rzeką? Przedstawiamy raport z badania.
Miejskie mokradła wymagają szczególnej uwagi, ponieważ rozwój ekonomiczny oraz zarządzanie nieuwzględniające aspektów środowiskowych może przyczynić się do degradacji tych obszarów, co będzie miała nieodwracalne skutki. Przykładem takiego ekosystemu…