Przez ostatnie 150 lat, w miarę rozwoju Oslo, wiele strumieni oraz rzek zostało skanalizowanych i ukrytych pod ziemią. Pod koniec lat 90. XX dostrzeżono potencjał związany z odkrywaniem podziemnych rzek w mieście.
Rzeki są integralnym elementem krajobrazu wielu miast, tworzą ich niepowtarzalny charakter, są często ich wizytówką. Rola, jaką spełniają rzeki w mieście daleko wykracza poza ich funkcje wizerunkowe. Jaka jest wizja idealnego miasta nad rzeką? Przedstawiamy raport z badania.
Niniejszy raport podsumowuje dyskusję z seminariów eksperckich, które odbyły się w maju 2022 r. w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Potencjał usług ekosystemów w obliczu antropogenicznych zmian klimatu. Prezentuje…
Jak mieszkańcy i mieszkanki postrzegają rzeki w mieście? Czy są dla nich ważne? Czy zauważają korzyści, które niosą ekosystemy dolin rzecznych? A może zagrożenia? Jakie funkcje według nich pełnią miejskie rzeki? Te i inne pytania zadajemy uczestnikom i uczestniczkom badania na temat rzek i innych cieków oraz towarzyszących im terenów w Warszawie. Badanie potrwa do końca września 2022 r.
Krajowy program renaturyzacji wód powierzchniowych wskazuje rzeki i inne zbiorniki, które należy “naprawić”, żeby osiągnąć cel Ramowej Dyrektywy Wodnej. Dotyczy to również cieków w miastach. W artykule wskazujemy opracowania pomocne…
Drna była jedną z największych rzek Warszawy. Spotkał ją los podobny do wielu innych miejskich rzek i strumieni – wpuszczono ją w kanał, schowano pod ziemię. Czy da się odkrywać rzeki w mieście? Czy warto to robić?
W trakcie dwudniowych warsztatów poszukiwaliśmy wyzwań i rozwiązań związanych ze zrównoważonym zarządzaniem dolinami rzecznymi w miastach. Podjęliśmy temat uwarunkowań formalno-prawnych, rewitalizacji i otwierania frontów wodnych, renaturyzacji cieków i zasilania ich wodą. Zapraszamy do przeczytania relacji.
Na obszarze Metropolii Krakowskiej, która jest partnerem Fundacji Sendzimira w projekcie INTERLACE, z powodzeniem wdrażane są rozwiązania oparte na przyrodzie. Błonia Niepołomickich i woonerf w Podłężu to świetne przykłady jak zapewniać usługi ekosystemów i kreować…
Jak mieszkańcy miasta postrzegają dolinę rzeczną? I jak z niej korzystają? To niektóre z pytań, jakie Fundacja Sendzimira stawia sobie w projekcie Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Postawiliśmy je też badaczowi. Rozmowę z dr hab. Piotrem Sikorskim, SGGW, przeprowadziła dr Magdalena Puczko.
Coraz częściej słyszy się o poważnych planach uregulowania polskich rzek i pełnego ich udostępnienia. Głównie chodzi tu o żeglugę. Czy jednak jest to rozsądny pomysł?
„Przybliżamy rzekę ludziom” – hasło Fundacji dobrze oddaje charakter jej działalności. Poprzez projekty kulturalne, wydawnicze, informacyjne i ekologiczne Fundacja pracuje nie tylko na rzecz ochrony naturalnego biegu Wisły, wartości…
Często jeszcze na myśl o działaniach przeciwpowodziowych stają nam przed oczami wielkoskalowe przedsięwzięcia hydrotechniczne – budowa zbiorników retencyjnych oraz regulacja rzek – pogłębianie i odmulanie koryta, umocnienia brzegów, otaczanie go wałami…
Gospodarka wodna to kompleksowa dziedzina, która koncentruje się na celach związanych z zaspokojeniem potrzeb wodnych ludności, przemysłu i rolnictwa, a także poprawą bezpieczeństwa powodziowego, ochroną przed zanieczyszczeniami. Pod tymi zadaniami kryją się instytucje,…