Zapraszamy do obejrzenia webinarów nagranych w ramach projektu Miejskie ekosystemy dolin rzecznych. Każda z 25-cio minutowych prezentacji pokazuje różne dobre praktyki z Oslo.
Okazją do rozpoczęcia renaturyzacji rzeki Llobregat był nowy plan zagospodarowania przestrzennego metropolii. Został przyjęty w 2021 roku i choć wymaga dalszej pracy, już wniósł nową jakość w podejściu do błękitno-zielonej infrastruktury wokół delty rzeki. Na czym jednak polega wyzwanie Barcelony?
Sposób korzystania z rzek w miastach na przestrzeni dziejów towarzyszył przemianom społecznym. W XIX w. rzeki i strumyki służyły miastom, nie tylko w Europie, jako sieci kanalizacyjne.
Europejskie rzeki są najbardziej pofragmentowanymi przez sztuczne przegrody rzekami świata. A poprzedzielana, uregulowana rzeka to chora rzeka.
Działania, w które się angażujemy są ściśle powiązane z realizowanymi przez nas projektami. Dlatego z ogromną radością przyjęliśmy zaproszenie do udziału w IV Międzynarodowym Kongresie Miasto-Woda-Jakość życia, który odbył się 17 i 18 października 2022 r. w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej.
Publikacja stanowi zbiór uniwersalnych zasad postępowania na terenach biocenotycznych, zabytkowych, reprezentacyjnych i towarzyszących zabudowie. Zapisy obejmą parki, skwery, zieleńce, ulice, lasy oraz zieleń towarzyszącą zabudowie mieszkaniowej czy innym obiektom,…
Idea usług klimatycznych (ang. climate services) powstała na trzeciej konferencji klimatycznej organizowanej przez Światową Organizację Meteorologiczną w 2009 r. Międzynarodowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) miał na celu włączenie danych dotyczących klimatu do głównego nurtu opinii publicznej.
Coraz więcej gmin zmaga się ze skutkami deszczy nawalnych. Rumia wdraża różne rozwiązania: stawia na błękitno-zieloną infrastrukturę i opłaty za odprowadzanie wód opadowych. System opłat i ulg uświadomił mieszkańcom…
Zmiana klimatu jest jednym z największych wyzwań naszych czasów. Jej negatywne skutki są obserwowane nie tylko globalnie, ale i lokalnie – nasze miasta są coraz bardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe. Zmniejszenie narażenia…
Wiele obiektów błękitno-zielonej infrastruktury jest nadal polem do eksperymentów i działalności badawczej, tak by coraz lepiej wpisywały się w gospodarkę obiegu zamkniętego i służyły decentralizacji gospodarowania wodą i zasobami w mieście.
Konferencja Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach (27, 29.10.2020)
27 października 2020 r. odbyła się konferencja online Błękitno-zielona infrastruktura dla łagodzenia zmian klimatu w miastach. Dwa dni później – 29 października 2020 r. zrealizowaliśmy dodatkowo zdalnie trzy warsztaty tematyczne.
Zmiany klimatu coraz silniej oddziałują na jakość życia w mieście. Wahania temperatur, tworzenie się wysp ciepła, intensywne opady deszczu i związane z nimi miejscowe podtopienia czy długotrwałe susze stały się…
Publikacja omawia szeroki zakres instrumentów politycznych i wspierających, które mogą być lub są stosowane przy wdrażaniu rozwiązań opartych na przyrodzie. Bezpłatnie dostępna w wersji online.
Konferencja Zieleń w miastach – krajobraz po bitwie, czy bitwa o krajobraz? Warszawa (28-19.03.2019)
W dniach 28–29 marca 2019 r. w Centrum Kreatywności Targowa na warszawskiej Pradze Północ odbyła się konferencja Zieleń w miastach – krajobraz po bitwie, czy bitwa o krajobraz?.
Raport z badania przeprowadzonego metodą tajemniczego klienta w pięciu miastach partnerskich projektu Międzysektorowa współpraca na rzecz zieleni w polskich miastach, w 2018 roku.
Analiza doświadczeń miast partnerskich we wdrażaniu kryteriów środowiskowych do zamówień publicznych
Czy zarządy zieleni wprowadzają elementy zielonych zamówień publicznych do prowadzonych postępowań?
11 maja w Warszawie odbyło się szkolenie dot. Zielonych Zamówień Publicznych. Szkolenie poprowadzili: Karolina Maliszewska – prezeska Fundacji Sendzimira oraz Mariusz Krynicki – ekspert ds. zielonych zamówień publicznych…
Obowiązująca od stycznia Ustawa Prawo Wodne wprowadza wiele zmian. Największa z nich to powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Prócz zmian instytucjonalnych, ustawa wprowadza również kilka dodatkowych opłat.
19 marca w Warszawie przedstawiciele urzędów miast odpowiedzialni za zamówienia publiczne związane z zarządzaniem zielenią miejską dzielili się doświadczeniami i wypracowywali nowe pomysły na to jak zamówienia mogą być narzędziem ochrony…
W latach 2015-2017 NIK przeprowadzał kontrolę dotyczącą zarządzania zielenią miejską. Kontrola została przeprowadzona z własnej inicjatywy NIK.
28 września 2017 r. w Krakowie przedstawiciele zarządów zieleni i innych jednostek zaangażowanych w ten proces z Jaworzna, Krakowa, Łodzi, Tychów, Warszawy i Wrocławia spotkali się, by podzielić się doświadczeniem i dobrymi praktykami.
Jakie akty prawne regulują zasady dotyczące ochrony drzew w mieście? Jak nowelizacja ustawy o Ochronie Przyrody ogranicza możliwości ochrony zieleni?
Wiele miast opracowuje nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Jakie zmiany wniosą nowe dokumenty?
Liczne duże miasta, jak Portland, borykają się z problemem spowodowanym przez wodę deszczową oraz drogim i nieefektywnym systemem wodno-kanalizacyjnym. Rozwiązaniem jest naśladownictwo systemu naturalnego – wdrażanie zrównoważonej gospodarki wodą…
Celem programu jest zachęcanie mieszkańców i instytucji do tworzenia eko-dachów na budynkach (prywatnych, komercyjnych, przemysłowych, użyteczności publicznej).
Władze Berlina przyjęły dyrektywę, że na każdego berlińczyka powinno przypadać 6 m kw. zieleni i 1 m kw. placu zabaw w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Jak zarządzana jest zieleń w Berlinie?
Wartość ekonomiczna dobra oznacza gotowość konsumenta do wymiany go na inne dobra, w szczególności pieniądze. W przypadku dóbr rynkowych, których ceny – czyli kurs wymiany dobra na dobro w postaci pieniądza – są powszechnie…
Praktyczny poradnik dotyczący zarządzania wodą w mieście, zwłaszcza wodami opadowymi. Wskazuje na konieczność zintegrowanego podejścia do problemu, uwzględniając też szczegółowe wskazówki dotyczące możliwych do zastosowania rozwiązań technicznych.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, stanowiący odpowiedź na bariery związane z utrzymaniem drzew w miastach, zidentyfikowane w poprzednim numerze z serii Zrównoważony Rozwój – Zastosowania.
Berlin strategicznie zarządza zielenią, Rotterdam poszukuje naturalnych sposobów na przeciwdziałanie ryzyku katastrof naturalnych, a Barcelona stawia na zrównoważony rozwój. Filmy z projektu URBES nie tylko pokazują, że miasta Europy Zachodniej dostrzegają szansę…
Promowanie rozwiązań korzystnych z punktu widzenia środowiska przyrodniczego staje się coraz częściej istotnym aspektem polityki miejskiej w wielu polskich samorządach. Naturalnym i niezbędnym elementem takich przedsięwzięć jest zapewnienie…
Gospodarka wodna to kompleksowa dziedzina, która koncentruje się na celach związanych z zaspokojeniem potrzeb wodnych ludności, przemysłu i rolnictwa, a także poprawą bezpieczeństwa powodziowego, ochroną przed zanieczyszczeniami. Pod tymi zadaniami kryją się instytucje,…