Krótkie filmy prowadzone przez Piotra Bednarka, prezesa Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki, doktoranta w Zakładzie Hydrologii IGIGP UJ. Poruszają różne zagadnienia związane z renaturyzacją rzek. Filmy dostępne tutaj:…
Polecamy wysłuchanie serii 15 podcastów nagranych na przełomie 2022 i 2023 roku, których celem było rzetelne uzupełnienie debaty publicznej o polskich rzekach, którą spowodowała katastrofa na Odry. Podcasty dostępne na stronie:…
Działalność człowieka doprowadziła do utraty wielu ekosystemów i choć coraz dotkliwiej odczuwamy jej konsekwencje, to nadal tracimy kolejne dzikie tereny. Jak w rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc dobrze przemyślane i zaplanowane kampanie edukacyjne?
Zapraszamy Was do przeczytania naszej relacji z wizyty studyjnej. Dowiecie się z niej jak Islandia systemowo wdraża NBS i jak energia geotermalna pomaga jej dążyć do neutralności klimatycznej.
Rozwiązywanie problemów w praktyce gospodarczej i życiu publicznym wymaga kompleksowych rozwiązań i umiejętności szybkiego reagowania na zmiany. Podobnie kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnym biznesem. Dlatego gry symulacyjne są nie tylko popularnym narzędziem…
W miastach żyje ponad połowa ludzkości. By ożywić betonowe dżungle, zakłada się parki, skwery, a nawet ogrody na dachach wieżowców. Tymczasem tereny zieleni nie są tylko po to, by miasta ładnie wyglądały. Przyroda to największy…
Usługi ekosystemów, czyli korzyści uzyskiwane z przyrody, są podstawą gospodarki komunalnej. Zarządzanie nimi zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju wpływa pozytywnie nie tylko na stan środowiska, ale i miejskiej kasy. Przyciąga bowiem nowe inwestycje,…
Projekt polegający na sadzeniu drzew w różnych lokalizacjach w mieście. Wykorzystano w tym celu rodzime odmiany, m.in. dąb, limonkę, tarninę. Główny cel projektu to wzrost liczby siedlisk w mieście oraz powierzchni lasów i łąk.
Poradnik dla praktyków zarządzania przyrodą, inspirujący do wykorzystania potencjału drzemiącego w przyrodzie dla zapewnienia wyższej jakości życia w polskich miastach. Polskie doświadczenia i dobre praktyki z zagranicy.
Polskie tłumaczenie poradnika TEEB dla miast o usługach ekosystemów w gospodarce miejskiej. Przełomowy poradnik, który uwrażliwił liderów politycznych na całym świecie na wartość środowiska przyrodniczego.
Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Środowiska (World Environment Day) odbywa się pod hasłem „Raise your voice not sea level”. UNEP, czyli Program ONZ ds. Środowiska zachęca by 5 czerwca przyjrzeć…