Projekt polegający na sadzeniu drzew w różnych lokalizacjach w mieście. Wykorzystano w tym celu rodzime odmiany, m.in. dąb, limonkę, tarninę. Główny cel projektu to wzrost liczby siedlisk w mieście oraz powierzchni lasów i łąk.
Tytuł
Las dla Peterborough
Miasto, lata realizacji
Peterborough, Wielka Brytania od 2010 r.
Do jakiego elementu środowiska odnosi się praktyka:
Drzewa, bioróżnorodność
Inicjator
Peterborough Environment City Trust (PECT)
Kontakt
Sophie Antonelli Forest for Peterborough project officer for PECT
Tel: 01733 568408
E-mail: sophie.antonelli@pect.org.uk
Dodatkowe informacje:
Urban Forest Strategic Plan for the City of Peterborough: http://www.peterborough.ca
http://www.peterborough.gov.uk/news
Do jakiej kategorii usług ekosystemów odnosi się dobra praktyka?
- Wspierające,
- Regulacyjne (siedliska i regulacja klimatu)
Jaki problem wymagał rozwiązania?
Urbanizacja odciska piętno na bioróżnorodności, w szczególności poprzez nieodwracalne pofragmentowanie i utratę siedlisk,
Urban development has negative effects on biodiversity, especially in terms of irrecoverable, związane z tym przeobrażenia środowiska fizycznego oraz lokalną eliminację rodzimych gatunków.
Jakie jest rozwiązanie?
Omawiany projekt jest jedną z licznych inicjatyw planowanych jako część zapowiedzi władz Peterborough, by stać się zieloną stolicą Wielkiej Brytanii. The Peterborough Environment City Trust (PECT) we współpracy z partnerami stworzył las dla Peterborough. Projekt rozwijano wspólnie z the Natural Networks Partnership, grupą reprezentującą szereg wiodących organizacji chroniących przyrodę w regionie, włączając w to radę miasta Peterborough, komisję leśnictwa, Natural England, RSPB, Nene Park Trust oraz Wildlife Trust. Miejscowe szkoły i społeczność również zostały zaangażowane, przez co projekt spełnia również rolę edukacyjną. Wolontariusze włączyli się w akcję sadzenia drzew.
Projekt zakłada również możliwość finansowego wsparcia podjętych działań poprzez przekazanie 15 £, fundując drzewo dla lasu. PECT wysyła imienny certyfikat „właściciela” drzewa a jego imię i nazwisko jest odnotowywane na stronie internetowej lasu. Im więcej drzew zostaje ufundowanych, tym niższa jest cena jednostkowa (koszt drzewa zawiera również sadzenie i utrzymanie). Zainteresowani mogą również wesprzeć program poprzez wysłanie sms-a dowolną ilość razy (koszt – 3£). Dotychczas posadzono 5000 drzew. Planowane jest posadzenie w sumie 17 tys drzew – tyle ilu jest mieszkańców miasta.
Jaki jest budżet projektu?
Brak danych – projekt jest finansowany przez lokalne i krajowe organizacje oraz pojedyncze osoby, fundujące drzewa i wysyłające płatne sms-y.
Dobrą praktykę opisała Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu