W dniach 28–29 listopada 2019 r. w Warszawie odbyła się pierwsza edycja warsztatów dotyczących włączania błękitno-zielonej infrastruktury do polityk lokalnych, w których wzięło udział 24 specjalistów z 13 miejscowości.
Warsztaty stanowiły drugi etap programu szkoleniowego Climate NBS. W czasie kolejnych sesji uczestnicy poznali przykłady rozwiązań przyjętych w różnych miastach europejskich, dotyczących zapisów strategii, planów przestrzennych oraz innych dokumentów prawa lokalnego, promujących rozwój błękitno-zielonej infrastruktury. W czasie prac w grupach dyskutowali możliwość przeniesienia tych rozwiązań na grunt polski. Trzy spośród wypracowanych pomysłów zostały zarekomendowane do wdrożenia w Warszawie:
- opracowanie dla wszystkich zlewni, w skład których wchodzi m.st. Warszawa planu obszarów przeznaczonych na duże, oparte na przyrodzie obiekty retencyjne;
- wprowadzenie ulg od podatków od nieruchomości dla osób/podmiotów, które na swoim terenie wprowadziły rozwiązania zatrzymujące deszczówkę w miejscu opadu;
- wdrożenie dla wszystkich nowych inwestycji współczynnika powierzchni biotopu, bazującego na rozwiązaniach niemieckich.
Ostatnie z prezentowanych rozwiązań spotkało się z żywym zainteresowaniem przedstawicieli miasta.
Warsztat służył również wymianie doświadczeń oraz kontaktów między uczestnikami.
Spotkanie zrealizowane zostało w ramach projektu Climate NBS Polska we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy.