Rząd zaprojektował nową dzielnicę pod nazwą solarCity jako modelowy przykład energooszczędnego kompleksu, wykorzystującego alternatywne źródła energii na potrzeby mieszkalnictwa (1300 mieszkań). Architektura krajobrazu i konfiguracja lokalnej infrastruktury podążają za koncepcjami ekologii, które podnoszą wartość ekologiczną ogólnej koncepcji energetycznej realizowanej w solarCity.
Tytuł
solarCity Linz-Pichling
Miasto, lata realizacji
Linz-Pichling, Austria 1991
Element środowiska, do którego praktyka się odnosi:
Bioróżnorodność, woda, biomasa, tereny zieleni
Inicjator
Miasto Linz
Do jakiej kategorii usług ekosystemów odnosi się dobra praktyka?
- Siedliskowe (obieg substancji pokarmowych);
- Regulacyjne (oczyszczanie wody);
- Kulturowe (estetyka, rekreacja, obszar Natura 2000);
- Zaopatrujące (biomasa, energia słoneczna, paliwo grzewcze…)
Jaki problem wymagał rozwiązania?
Rosnąca potrzeba rozwoju mieszkalnictwa.
Jakie jest rozwiązanie?
Zarówno orientacja budynków względem słońca, jak i duże okna zostały zaprojektowane, by wykorzystać energię słoneczną. Zastosowane rozwiązania architektoniczne nie tylko wspierają energooszczędność, ale redukują również potrzebę stosowania kosztownej klimatyzacji powietrza. Pierwotnym celem projektu jest redukcja konsumpcji energii poprzez zastosowanie energii termalnej, paneli solarnych i fotowoltaicznych, jak również energii wiatru i biomasy.
Ponadto, miejscowy krajobraz został odrestaurowany, a przy pomocy ochronnych pasów zieleni i mokradeł (Traun -Danube Riverside, Aumühlbach) stworzono sieć siedlisk. Użyteczność terenów rekreacyjnych wspiera park krajobrazowy i jezioro (Weikersee).
Woda jest zbierana przez roślinność na zielonych dachach, zbiorniki retencyjne. Ścieki szare są oczyszczane filtrami piaskowymi. Osad jest kompostowany, a oczyszczona woda wykorzystywana jako nawóz. Z kolei naturalne mokradła są wykorzystywane jako obszary zalewowe, chroniące przed powodzią.
Projektem kieruje interdyscyplinarna grupa robocza. Realizując podejście systemowe, w zespole doradców są przedstawiciele sektora publicznego, biznesu i społeczności lokalnej. Co więcej, w charakterze ekspertów w projekcie uczestniczy także 12 organizacji non-profit, eko-architektów, planistów technologii energetycznej.
Jaki jest budżet projektu?
190,000,000 EUR
Czy takie rozwiązanie zostało wykorzystane gdzieś jeszcze?
solarCity to manifestacja idei i praktyczna realizacja założeń wyrażonych w unijnym projekcie EU-Ecocity. Tak kompleksowy projekt dotychczas nigdzie indziej nie jest prowadzony.
Dobrą praktykę opisała Beata Imre z Corvinus University of Budapest, Węgry