Hortiterapia to oficjalnie stosowana na świecie metoda lecznicza. Według niej, zarówno kontakt z roślinnością, jak i praca fizyczna w ogrodzie wywierają korzystne działanie w terapii osobowości, resocjalizacji oraz aktywizacji osób niepełnosprawnych. Służy ona również zdrowym, którzy z pracy i przebywania w ogrodzie czerpią szereg benefitów.
Wywieranie pozytywnego wpływu na zdrowie ciała, umysłu i relacje społeczne to kolejna z usług ekosystemów, które zawdzięczamy ogrodom. Posiadanie działki lub zagospodarowanego kawałka ziemi przed domem daje nie tylko możliwość uprawy żywności i relaksu na świeżym powietrzu. Lekarze, pedagodzy, psychologowie, architekci krajobrazu, ogrodnicy, rehabilitanci – to przedstawiciele profesji, przekonujących, że zarówno przestrzeń ogrodu, jak i hodowla oraz pielęgnacja roślin mają zastosowanie w terapii dzieci i dorosłych.
Hortiterapia jest uzupełnieniem tradycyjnych metod terapii w chorobach psychicznych, fizycznych, leczeniu urazów wskutek wypadków. Zaobserwowano korzystne efekty hortiterapii w odniesieniu do dzieci, cierpiących na autyzm, porażenie mózgowe, depresje. W przypadku osób starszych tę metodę terapii stosuje się w przypadku choroby Alzheimera i demencji. Zastosowanie ma również w resocjalizacji więźniów i w terapii uzależnień. Wymierne i odnotowane efekty terapii w ogrodzie to m.in.:
- większa koordynacja ruchowa;
- wzrost kondycji fizycznej;
- obniżenie stresu, napięcia i agresji;
- podniesienie poczucia własnej wartości i pewności siebie;
- nauka samodzielności i dokładności;
- poprawa koncentracji.
Praca w ogrodzie poprawia umiejętności społeczne i komunikacyjne osób, które biorą w niej udział – jest to bowiem lekcja współpracy i budowania pozytywnych relacji międzyludzkich. Pomaga również zdobyć dodatkowe kwalifikacje, związane z zakładaniem i pielęgnacją ogrodów, co jest szczególnie istotne w programach resocjalizacyjnych.
W Polsce hortiterapia nie znajduje się w katalogu oficjalnych metod terapii. Jednak tam, gdzie ośrodek czy szpital dysponuje odpowiednim zapleczem w postaci ogrodu, jest stosowana niejako naturalnie i intuicyjnie.
Co ważne, praca w ogrodzie i kontakt z roślinnością są korzystne nie tylko w wymiarze terapeutycznym. Również osoby zdrowe czerpią z niej szereg korzyści, podnosząc swoją kondycję, odreagowując stres podczas pracy fizycznej i czerpiąc satysfakcję z owoców – również tych dosłownych – swojej pracy w ogrodzie.
Więcej na ten temat: