Miasto może być miejscem przyjaznym dla pszczół, pod warunkiem, że znajdą w nim pokarm. Sadźmy rośliny, z których pszczoły mogą czerpać nektar i pyłek.
Sytuacja pszczół nie jest dobra. Zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej (Colony Collapse Disorder) niszczy roje w pasiekach. Do końca nie wiadomo co jest jego przyczyną. Prawdopodobnie składa się na niego kilka czynników m.in. choroby pszczół, brak pokarmu związany z uprawami monokulturowymi oraz stosowanie w rolnictwie pestycydów. Zagrożenia te dotykają również pszczół dzikich. Na wsiach coraz trudniej o łąki, pastwiska i miedze z różnorodną roślinnością. Gdy kończy się okres kwitnienia dominujących na danym terenie upraw, staje się on pustynią, na której owady nie mogą znaleźć nic do jedzenia.
W tej sytuacji miasto może być dla pszczół atrakcyjnym miejscem do życia. Jest tam spora różnorodność gatunków w parkach, przydomowych ogródkach, na działkach i nieużytkach. Miejskie rośliny zazwyczaj nie są opryskiwane. Przy pomocy z naszej strony miasta mogą stać się jeszcze lepszym miejscem życia dla pszczół.
Pszczołom potrzebne są kwiaty, z których przez cały sezon mogą zbierać nektar i pyłek. Dlatego ważne jest by sadzić przyjazne im gatunki roślin, kwitnących w różnych okresach, od wiosny do jesieni. Wśród drzew są to m.in. leszczyna, wierzba, klon oraz lipa. Pszczoły ucieszy również obecność drzew owocowych m.in. jabłoni, śliw, ałyczy. Krzewy potrzebne pszczołom (jak również innym zwierzętom, w tym ptakom) to dereń, głóg, czeremcha, dzika róża, malina, porzeczka, agrest. Typowe rośliny miododajne, cenione wśród pszczelarzy to m.in. gryka, facelia i żmijowiec.
Odwiedzane przez pszczoły kwiaty będą ozdobą ogrodów i balkonów. Należą do nich kocimiętka, macierzanka, wrzos, słonecznik, nasturcja, nagietek, dalia, mak, chaber, krokus, aster i wiele innych gatunków. Zioła lubiane przez pszczoły to m.in. mięta, rozmaryn, tymianek i lawenda.
Każdy może mieć wpływ na to, by miasto było lepszym miejscem do życia dla pszczół. Warto starać się o to by część trawników zastąpiły kwietne łąki oraz by na terenach zieleni miejskiej sadzono przyjazne owadom drzewa, krzewy i kwiaty. Pszczołom sprzyjają ostoje dzikiej przyrody w parkach i ogrodach, tworzenie hoteli dla owadów, zaniechanie stosowania pestycydów. Wybierając w tym roku rośliny na balkon, do ogrodu czy partyzanckich nasadzeń, zdecydujmy się na te przyjazne pszczołom.
Joanna Sanecka
fot. sandhu / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0); AlicePopkorn / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)