Wertykalny ogród można stworzyć samemu. Są na to sposoby tradycyjne i nowoczesne.
Profesjonalnie zakładane zielone ściany nie należą do tanich. Ich cena zależy od wielu czynników ale trzeba się liczyć z wydatkiem sięgającym nawet kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy. Na rynku dostępne są też systemy do własnoręcznego tworzenia zielonych ścian. Mogą to być gotowe moduły z wbudowanym systemem nawadniającym lub specjalne plastikowe skrzynki, które można ze sobą łączyć. Rozmaite rozwiązania znacznie różnią się między sobą ceną oraz jakością wykonania.
Wertykalne ogrody są wrażliwe na przesuszenie. Podstawą zielonej ściany jest dobrze działający system nawadniający. Dzięki niemu zieleń utrzymywana jest w dobrej kondycji, a jeśli ściana jest we wnętrzu, nie ma ryzyka zalania pomieszczenia. Założenie w Polsce zielonej ściany na zewnątrz budynku nie jest sprawą prostą ze względu na panujące zimą niskie temperatury. Na własne potrzeby zewnętrzny wertykalny ogród można stworzyć z roślin jednorocznych.
Wertykalny ogród daje możliwość wprowadzenia roślin na małej powierzchni. Ekran roślinności jest idealny by zasłonić nieciekawy widok, oddzielić od uciążliwej ulicy, zapewnić prywatność. Są też inne niż nowoczesna zielona ściana sposoby na to, by osiągnąć ten efekt. Od dawna wykorzystuje się do tego żywopłoty oraz pnącza. Tradycjne żywopłoty, przy regularnym podcinaniu, mogą stworzyć gęste wysokie ściany. W parkach i ogrodach nietrudno spotkać imponujące żywe ściany grabowe czy bukowe. Żywopłoty nie muszą mieć geometrycznego, formalnego charakteru. Można je utworzyć z dowolnych krzewów. Od naszych upodobań zależy, czy będzie to jeden gatunek roślin, czy kilka – jaki będzie kolor liści, czy będą to rośliny kwitnące itd.
Innym tradycyjnym sposobem na zazielenienie ogrodzeń i ścian budynków jest obsadzenie ich pnączami. Na wielu domach można spotkać bluszcz i winobluszcz pokrywający całe fasady do wysokości kilku pięter. Istnieją specjalne podpory dla pnączy, kratownice montowane do muru oraz trejaże ułatwiające tworzenie ścian z winorośli, róż, powojników.
Ostatnio dużą popularnością cieszą się pionowe ogródki z palet. Można w nich sadzić nieduże rośliny ozdobne, truskawki, zioła itp. Paletę wykłada się materiałem, dzięki któremu można do niej wsypać ziemię. Po wypełnieniu palety podłożem, w materiale nacina się otwory, w których sadzi się rośliny (instrukcja powyżej). Pionowe ogródki z palet dobrze sprawdzają się na balkonach, tarasach, postawione przy ścianach budynków, jako ogrodzenie itp.
W mieszkaniu nietrudno stworzyć ścianę zieleni z roślin doniczkowych ustawionych na półkach przymocowanych do ściany. Temu celowi może służyć również regał, taki jak na książki, na którym ustawione są doniczki lub inne pojemniki z roślinami. Ciekawym pomysłem jest ogród ziołowy w słoikach (instrukcja wyżej). Tego typu mały ogródek ozdabia kuchnię i dostarcza świeżej zieleniny.
Każdy, kto marzy o życiu w otoczeniu zieleni, może znaleźć sposób na stworzenie wertykalnego ogrodu w mieszkaniu, na balkonie lub w ogrodzie. Samodzielne zbudowanie zielonej ściany to niewątpliwie powód do dumy.
Fot. Sum Doood / Foter / CC BY-NC
Joanna Sanecka