Wiele najpiękniejszych i najbardziej znanych ogrodów wertykalnych na świecie łączy to, że stworzył je Patrick Blanc.
Bujne kompozycje z roślin autorstwa Patricka Blanca można oglądać między innymi w Paryżu, Londynie, Madrycie, Bangkoku, Nowym Jorku i Sydney. Francuski botanik, specjalista od roślin cieniolubnych, w swych projektach nawiązuje do krajobrazów, które widział podczas licznych podróży po lasach tropikalnych. Dzięki nim Blanc wie jakie gatunki roślin są w stanie przetrwać na wysokości wielu pięter, gdzie są narażone na duże nasłonecznienie oraz silny wiatr a jakie w dolnych partiach elewacji, gdzie światła brakuje.
Blanc zyskał sobie sławę jako twórca wertykalnych ogrodów, stwarzających wrażenie naturalnych i bujnych. Wykorzystuje w nich rośliny o różnych formach i kolorach liści oraz kwiatów, idealnie dostosowane do warunków klimatycznych danego miejsca. W ciepłym klimacie oraz we wnętrzach mogą być to kompozycje z roślin tropikalnych, na fasadach domów Paryża czy Berlina, gatunki będące w stanie przetrwać niskie, zimowe temperatury.
Ekscentryczny Francuz, który farbuje włosy na zielono i chodzi w koszulach w roślinne desenie, swoją przygodę z pionowymi ogrodami rozpoczął jako chłopiec. Rośliny były mu wtedy potrzebne do oczyszczania akwarium, w którym hodował tropikalne ryby. Metoda ta dobrze się sprawdzała, a roślin przybywało, więc Blanc wpadł na pomysł by sadzić je piętrowo na ścianie nad akwarium. Po wielu latach prób i błędów oraz eksperymentowania z różnymi podłożami, przyszły sławny miejski ogrodnik opracował system, który stosuje do dziś.
Konstrukcję ogrodów Blanca stanowi metalowa rama, do której przytwierdzone są płyty PCV. Na nich umocowana jest podwójna warstwa filcowej maty. Filc, zrobiony z recyklingowanych ubrań z tworzyw sztucznych, stanowi trwałe podłoże dla roślin. W jego zewnętrznej warstwie nacinane są otwory, do których wkłada się sadzonki. Z czasem ich korzenie wrastają w matę, tworząc zwartą całość. Zielona ściana posiada system nawadniający, doprowadzający do roślin wodę z minimalną dawką nawozu. Niewielka ilość substancji ożywczych pozwala roślinom na rozwój ale zapobiega ich nadmiernemu rozrostowi. Do podlewania ogrodu może być wykorzystywana woda deszczowa.
Wertykalne ogrody, tworzone przez Patricka Blanca, długo nie wzbudzały zainteresowania poza kręgami artystycznymi. Dziś pokrywają siedziby instytucji kulturalnych, budynki usługowe oraz domy mieszkalne. Blanc ma wielu naśladowców, którzy wykorzystują opracowany przez niego model wertykalnego ogrodu. Nie przeszkadza mu to, gdyż jak twierdzi nie byłby w stanie obsadzić zielenią wszystkich ścian na świecie. Patrick Blanc jest przekonany, że wertykalne ogrody ułatwiają ludziom zauważenie piękna i wartości przyrody oraz przypominają o konieczności jej chronienia.
W Polsce zielona ściana według projektu Patricka Blanca znajduje się w Gdańsku, w Galerii Przymorze. Więcej informacji o wertykalnych ogrodach na stronie Patricka Blanca.
Fot. Musée du quai Branly w Paryżu, Vainsang / Foter / CC BY-NC-ND; Musée du quai Branly, snoeziesterre / Foter / CC BY; Caixa Forum w Madrycie, pdbreen / Foter / CC BY; Les Halles w Awinionie, iamtdj / Foter / CC BY-NC-ND; Patrick Blanc, MEDEF / Foter / CC BY-SA.
Joanna Sanecka