Projekt „Żyjące dachy dla dzikiej przyrody“ zaowocował utworzeniem 6 „żyjących dachów” na szczycie budynków, zlokalizowanych w najbardziej zaludnionych dzielnicach Londynu, w których równocześnie jest mało terenów zieleni. Ogrody te umożliwiają ochronę naturalnych siedlisk i bioróżnorodności. Projekt skupia się głównie na tworzeniu możliwie najlepszych siedlisk dla ptaków i owadów, którym urbanizacja szkodzi w największym stopniu.
Miasto, lata realizacji
Londyn, Wielka Brytania, 2009 r.
Element środowiska, do którego dobra praktyka się odnosi:
bioróżnorodność
Inicjator
Buglife –The Invertebrate Conservation Trust
Green Roof Organization
Kontakt
Do jakiej kategorii usług ekosystemów odnosi się dobra praktyka?
- Wspierające (proces translokacji, zapylanie roślin, procesy filtracji, oczyszczanie powietrza i wody),
- Zaopatrujące (żywność – miód, zioła),
- Kulturowe (jakość życia, odkrycia naukowe, piękno i estetyka),
Jaki problem wymagał rozwiązania?
Coraz częściej w miastach tereny zieleni zastępowane są asfaltowymi parkingami, budynkami mieszkalnymi i siecią dróg. Liczne gatunki owadów i ptaków są zagrożone wyginięciem z powodu braku przestrzeni życiowej, pożywienia, a także zanieczyszczonego środowiska. Ptaki i owady są istotnymi ogniwami w łańcuchu pokarmowym ze względu na zapylanie roślin. Bez np. pszczół, rozmnażanie roślin byłoby niemożliwe. W długim okresie utrzymanie takiej sytuacji może doprowadzić do globalnego kryzysu żywnościowego.
Jakie jest rozwiązanie?
Projekt „Żyjące dachy dla dzikiej przyrody“ zaowocował utworzeniem 6 „żyjących dachów” na szczycie budynków, zlokalizowanych w najbardziej zaludnionych dzielnicach Londynu, w których równocześnie jest mało terenów zieleni. Ogrody te umożliwiają ochronę naturalnych siedlisk i bioróżnorodności. Na dachach utworzono dzikie łąki, przestrzenie piaszczyste, żwirowe by zainteresowały np. pszczoły. Oprócz tego tworzą one siedliska dla owadów miejskich, pomagają zredukować konsumpcję energii i zapobiec przeciążeniom systemów wodno-kanalizacyjnych w mieście. Projekt jest rezultatem współpracy organizacji ochrony przyrody Buglife i ekspertów zajmujących się zielonymi dachami z organizacji LivingRoofs. Finansowany jest przede wszystkim przez SITA Trust’s Enriching Nature Program.
Dobrą praktykę opisała Marta Kobyłecka