
Opłata za zmniejszenie retencji krajobrazowej
Obowiązująca od stycznia Ustawa Prawo Wodne wprowadza wiele zmian. Największa z nich to powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Prócz zmian instytucjonalnych, ustawa wprowadza również kilka dodatkowych opłat.
Czytaj dalej „Opłata za zmniejszenie retencji krajobrazowej”

Deszczówka ma swoją cenę!
Zgodnie z nowelizacją Ustawy Prawo Wodne obowiązującą od 1 stycznia 2018 gminy mają obowiązek pobierania od mieszkańców podatku od uszczelnienia terenu. Potocznie nazywany podatkiem od deszczówki ma stanowić rekompensatę, za zmniejszenie naturalnej retencji krajobrazowej. Czytaj dalej „Deszczówka ma swoją cenę!”

Zarządy Zieleni Miejskiej – sposób na zielone miasto?
Wraz ze wzrostem zainteresowania mieszkańców jakością przestrzeni publicznej zwracamy coraz większą uwagę na otaczającą nas zieleń. Czy powstające w wielu polskich miastach ZZMy przyczynią się do ich zazielenienia? Czytaj dalej „Zarządy Zieleni Miejskiej – sposób na zielone miasto?”

Aktualizacja Studium – wymóg czy potrzeba?
Wiele miast opracowuje nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Jakie zmiany wniosą nowe dokumenty? Czytaj dalej „Aktualizacja Studium – wymóg czy potrzeba?”

Zarządzanie Zielenią w Berlinie
Władze Berlina przyjęły dyrektywę, że na każdego berlińczyka powinno przypadać 6 m kw. zieleni i 1 m kw. placu zabaw w pobliżu jego miejsca zamieszkania. Jak zarządzana jest zieleń w Berlinie? Czytaj dalej „Zarządzanie Zielenią w Berlinie”

Zarząd Zieleni Miejskiej – pomysł na zielone miasto
Czym zajmują się ZZMy? Czy ich istnienie ZZMów jest potrzebne? Niewątpliwie, jednostki te są niezbędne w dobrze funkcjonujących i mądrze zarządzanych miastach. Czytaj dalej „Zarząd Zieleni Miejskiej – pomysł na zielone miasto”

Gospodarka wodna i ludzie – o czym mówi ramowa dyrektywa wodna?
Ramowa Dyrektywa Wodna 2000/60/WE z dnia 23 października 2000 r. to dokument, który ustanawia ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej. Dlaczego wspólnotowego? Czytaj dalej „Gospodarka wodna i ludzie – o czym mówi ramowa dyrektywa wodna?”

Kto jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną? Kilka słów o instytucjach
Gospodarka wodna to kompleksowa dziedzina, która koncentruje się na celach związanych z zaspokojeniem potrzeb wodnych ludności, przemysłu i rolnictwa, a także poprawą bezpieczeństwa powodziowego, ochroną przed zanieczyszczeniami. Pod tymi zadaniami kryją się instytucje, które nazywa się systemem gospodarki wodnej. Czytaj dalej „Kto jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną? Kilka słów o instytucjach”