Projekt zorganizowany przez pszczelarzy-hobbystów, którego zadaniem jest wspieranie globalnych wysiłków, by zachować gatunek pszczół miodnych i przywrócić je w centrum i na przedmieściach Melbourne. Dachy budynków są bezpłatnie wykorzystywane do hodowania i pielęgnowania pszczół naturalnymi metodami.
Tytuł
Melbourne City Rooftop Honey
Miasto, lata realizacji
Melbourne, Australia, listopad 2010
Element środowiska, do którego praktyka się odnosi:
Pszczoły i drzewa
Inicjator
Rick i Sharron Hocking, Vanessa Kwiatkowski, Mat Lumalas
Kontakt
Melbourne City Rooftop Honey
E-mail: info@rooftophoney.com.au
Dodatkowe informacje:
http://www.theage.com.au/victoria/on-the-citys-roofs-keepers-get-that-sw..
Do jakiej kategorii usług ekosystemów odnosi się dobra praktyka?
- Zaopatrujące (żywność: miód)
- Siedliskowe (zapylanie drzew)
Jaki problem wymagał rozwiązania?
Spadek liczebności populacji pszczół miodnych został odnotowany w licznych regionach świata, najbardziej zauważalny jest w Europie i Ameryce Północnej, przez co staje się globalnym problemem.
Jakie jest rozwiązanie?
Projekt rozpoczął się jako hobbystyczne zajęcie dwojga pszczelarzy. Jednak rozwinął się w globalną inicjatywę na rzecz ochrony pszczół miodnych. Główną ideą było sprowadzenie pszczół z powrotem do centrum i przedmieści Melbourne. Celem długoterminowym jest produkcja miodu w każdej dzielnicy na przedmieściach Melbourne. W tym celu wykorzystywane są dachy budynków, na których bezpłatnie instalowane i utrzymywane są ule naturalnymi metodami. Wspierają one kondycję pszczół i wydłużają ich czas życia, szczególnie w sezonie zimowym. Co ciekawe, produkcja miodu przez pszczoły miejskie jest często wyższa niż przez ich krewne z terenów wiejskich.
Restauracje mają szansę podpisania porozumienia o współuczestnictwie w projekcie. Tą samą drogą również mieszkańcy deklarują chęć goszczenia pszczół na swoim dachu.
Obecnie zainstalowanych zostało 20 uli w Melbourne. W toku jest również ponad 55 ofert od przedstawicielu bizesu i drugie tyle od mieszkańców, chcących uczestniczyć w projekcie i zaadoptować ul. Od listopada 2010 r. około 40-50 kilogramów miodu z 2 uli.
Jaki jest budżet projektu?
Początkowo projekt był samofinansowany przez jego inicjatorów. W styczniu 2011 r. projekt uzyskał miesięczne dofinansowanie w wysokości 1 tys $ ze środków Melbourne Awesome Foundation.
Czy takie rozwiązanie zostało wykorzystane gdzieś jeszcze?
- “The bee: Environment sentinel”, Paryż, Francja, 2005
- “Urban Bees”, Londyn, Wielka Brytania
- “NYC Beekeeping”, Nowy Jork, USA
- “The Toronto Beekeeper’s Co-operative (TBCo-op)”, Toronto, Kanada, 2000
- “Chicago Honey Co-op”, Chicago, USA, 2004
Dobrą praktykę opisała Ksenia Petrichenko z Central European University, Budapest