Wiele jest opinii na temat dokarmiania ptaków w okresie zimowym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, ze nasze działanie nie zawsze przynosi oczekiwane skutki? Czy wiemy, jaki pokarm jest dla ptaków wartościowy, a jaki wyrządzić im może więcej szkody niż pożytku?
Gdy pojawia się pierwszy przymrozek bądź pierwszy śnieg, wielu z nas, zastanawia się nad losem zwierząt, które spędzają zimę na zewnątrz. I słusznie, bo niestety w okresie zimowym, zwierzętom dużo trudniej jest znaleźć pożywienie. Samoistnie zatem nasuwają się nam na myśl różne metody dokarmiania. Niestety ptaki, są wyjątkowo wrażliwymi stworzeniami, którym nieodpowiednio dopasowany pokarm, może zaszkodzić.
Gdzie karmimy ptaki?
Bardzo często spotykanym miejscem dokarmiania ptaków są karmniki. Te – skupiają wiele różnych gatunków, które rzadko w naturalnych okolicznościach żyją razem. Takie spotkania skutkują nie tylko wieloma konfliktami o pożywienie, ale także przekazywaniem sobie różnego rodzaju chorób i pasożytów. Co to oznacza? Często, zarażenie pasożytem lub chorobą, na które dotychczas ptak nie wykształcił sobie odporności skutkuje śmiercią – nie tylko najsłabszych osobników, ale nawet całych populacji.
Jak wspierać nie krzywdząc?
Po pierwsze należy regularnie czyścić karmniki. Ustrzeże to ptaki, przed zjadaniem zarówno starej karmy jak i odchodów.
Po drugie – w karmniku powinno znajdować się wyłącznie tyle karmy ile ptaki są w stanie zjeść, aby nie zalegała w nich niepotrzebnie.
Po trzecie istotna jest jakość jedzenia. Nie mogą być to resztki jedzenia, które zalegają w naszych w domach. Ponadto, ważne jest aby jedzenie nie było słone ani spleśniałe – jednym słowem nie powinno być zepsute. Tu dużym zaskoczeniem może być fakt, iż w szczególności niebezpieczny dla ptaków jest chleb – stary i zepsuty. najlepszym wyborem w tym przypadku, będzie zakupienie gotowej mieszanki karmy dla ptaków, którą z łatwością znajdziecie w sklepach.
Po czwarte – jeśli decydujemy się wspierać naszych skrzydlatych przyjaciół, nie możemy o tym zapominać. Bardzo istotna jest regularność i wytrwałość, bowiem należy ptakom zapewnić pokarm do końca kwietnia.
Po piąte – prócz jedzenia warto także zapewnić ptakom dostęp do wody, która w zbiornikach w zimie często jest zamarznięta.
Jak naturalnie pomóc ptakom?
Ptaki, możemy już wesprzeć na etapie planowania ogrodu, wykonywania nasadzeń, czy aranżowania osiedlowych terenów. Poprzez sadzenie roślin, które owocują czy mają ziarna, możemy samoistnie zabezpieczyć pokarm dla ptaków. W ziemie z łatwością z niego skorzystają!
Więcej na temat dokarmiania ptaków znajdziecie na stronach: ekologia.pl oraz zielonyogrodek.pl.