Program „Posadź drzewo” (Singapur, Singapur)

„Posadź drzewo“ to jeden z najczęściej spotykanych projektów, koncentrujących się na zazielenianiu miast. W Singapurze został zainicjowany przez fundację charytatywną GCF. Proces nasadzeń jest opłacany przez mieszkańców, rodziny, korporacje, które osobiście mogą posadzić ufundowane drzewo lub drzewa.

Miasto, lata realizacji

Singapur, Singapur, IV-VI 2010, III-XII 2011

Element środowiska, do którego praktyka się odnosi:

drzewa

Inicjator

Garden  City Fund Singapore (GCF)

Kontakt

Garden  City Fund

E-mail:  garden_city_fund@nparks.gov.sg

Dodatkowe informacje:

http://www.gardencityfund.org/PAT/index.htm

Do jakiej kategorii usług ekosystemów odnosi się dobra praktyka?

  • Siedliskowe;
  • Regulacyjne;

Jaki problem wymagał rozwiązania?

W odpowiedzi na rosnącą troskę o zmiany klimatu na świecie, wylesianie i wymieranie gatunków, Garden City Fund z Singapuru postanowił posadzić więcej drzew na terenie miasta. Drzewa pomagają upiększyć miejski krajobraz, a ponadto absorbują dwutlenek węgla, zwiększają bioróżnorodność, chronią przed erozją gleby, dostarczają cień, obniżają temperaturę w swoim otoczeniu. Co więcej, pozytywnie oddziałują na obniżenie stresu w szybko pędzącym świecie.

Jakie jest rozwiązanie?

Do uczestnictwa zapraszani są mieszkańcy, rodziny, korporacje, szkoły, by finansowo wesprzeć i osobiście uczestnicyć w procesie sadzenia drzew. Osobiste sadzenie drzew jest bardzo dobrym rozwiązaniem, angażującym lokalną społeczność w proces ochrony środowiska i tworzenia zielonego, zdrowego i przyjaznego środowiska, którym wszyscy mogą się cieszyć i umożliwić jego zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Program „Posadź drzewo” wdrożył Garden City Fund  – zarejestrowana organizacja charytatywna z Singapuru. Powstała w 2002 roku pod patronatem Senior Minister Lee Kuan Yew, który jako Minister Mentor wciąż jest patronem  GCF.

W pierwszej edycji projektu od kwietnia do czerwca 2010, posadzono 459 drzew, zazwyczaj w ostatnie niedziele każdego miesiąca albo z okazji takich wydarzeń jak World Environment Day albo Earth Day. W 2011 zaplanowane było 17 akcji sadzenia drzew, z których w chwili opisywania tej praktyki, 7 już zrealizowano.

Jaki jest budżet projektu?

200 dolarów na jedno drzewo. W 2010 około 92 tys dolarów.

Czy takie rozwiązanie zostało wykorzystane gdzieś jeszcze?

Na całym świecie, np. w Nowym Jorku, Los Angeles, Peterborough.

Dobrą praktykę opisała Anna Gust z Uniwersytetu Łódzkiego