Miejsca, w których brakuje zieleni – Kraków

Mieszkańcy mogli zaznaczać na mapach także miejsca, w których ich zdaniem, brakuje zieleni oraz te, w których zieleń jest źle urządzona czy zaniedbana. Można też było opisać swój pomysł na zmianę tego miejsca w bardziej zielone. Poniższe mapy prezentują nie tylko ilość zaznaczeń, ale także przykładowe komentarze mieszkańców na temat danych miejsc.

Mieszkańcy Krakowa zaznaczyli 604 miejsca, w których brakuje zieleni. Dwa były wybierane wyjątkowo często – mowa o Rynku na Starym Mieście oraz o parkingu “Dawny plac ćwiczeń” przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej.

Rynek na Starym Mieście – 33 wskazania, że jest to miejsce, w którym brakuje zieleni

W jaki sposób to miejsce mogłoby się zmienić?

„Posadzić więcej drzew. Zrobić więcej miejsc dla roślinności.”

„Brak drzew, które dawałyby cień. Nasadzenia w donicach, szpaler drzew, pnącza na instalacjach”

„Należy zapewnić więcej rabatek, obecnie poza drzewami zasadzonymi w rogach Rynku Głównego, zieleń zapewniają tylko lokale gastronomiczne”

„Wiecej zieleni. Tereny zielone ktore sie znajduja powinnybyc bardziej urozmaicone”

„Posadzić drzewa, by nie było skwaru na Rynku, ale tak jak lata temu, można by było znaleźć cień. Posadzić prawdziwe drzewa, a nie metrowe łodyszki”.

 

Parking „Dawny plac ćwiczeń” przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – 25 zaznaczeń, że jest to miejsce, w którym brakuje zieleni

W jaki sposób to miejsce mogłoby się zmienić?

„tu powinien powstać miejski plac – skwer powiązany tematycznie z biblioteką publiczną”

„powinien był tu powstać park/ogród będący pod opieką biblioteki przeznaczony głównie dla mieszkańców tych okolic i turystów”

„Miejsce, gdzie developer chciał stawiać parking, które wspaniale nadawałoby się na mały park dostępny dla mieszkańców w ścisłym centrum miasta. Byłoby to świetne miejsce do czytania książek pożyczonych z pobliskiej biblioteki.”

„Idealne miejsce na park dla okolicznych mieszkańców. Przy ul. Karmelickiej można dopełnić zabudowę pierzejową (na wyższych kondygnacjach np. biura lub usługi) z gastronomią albo po prostu kawiarnią na parterze – tak, żeby można było od ulicy przejść parterem do parku gdzie przy budynku stałyby stoliczki kawiarniane, dalej może plac zabaw dla dzieci, dalej trawnik lub niska zieleń, tak żeby się na kocyku rozłożyć, a na samym końcu (przy Dolnych Młynów) posadzić trochę drzew które dawałyby cień w letnie dni.”

„Park miejski”

„Ta działka należy do miasta – bezzwłocznie powinien na niej zostać założony ogród! Bardzo go brakuje w centrum miasta. Świetnie by to współgrało z Bilbioteką i Ogrodem Sztuki, który przecież nie jest ogrodem!”

„W tym miejscu powinien powstać park. Jest to działka miejska więc nic nie stoi na przeszkodzie. W okolicy bardzo brakuje zieleni szczególnie dla dzieci i starszych.”

„Moglby powstac nowy park lub jakies miejsce zielone”