Żywa architektura we Wrocławiu

Poszukując alternatywnych form kształtowania miejskiej przestrzeni, warto zapoznać się nie tylko z przykładami płynącymi z zagranicy. Na gruncie rodzimym, również możemy odnaleźć perełki, które skupiają na sobie uwagę obserwatorów miejskich procesów.

Wrocław w zieleni

Pozytywnym aspektem polityki zrównoważonego rozwoju prowadzonej przez władze miasta, jest fakt, iż zazielenienie dotyka coraz to nowych obszarów. Poza terenami, które dotychczas były obejmowane opieką, coraz to nowe powierzchnie są przekształcane w powierzchnie biologicznie czynne.

Zielone dachy czy ściany, pielęgnacja nadodrzańskich bulwarów – to tylko niektóre z rozwiązań, które zaproszone zostały do miejskich inwestycji. W niedalekiej przyszłości, powstaną także zielone przystanki, które (jeszcze parę lat temu) wydawać by się mogło, są fantazją autora pomysłu.

Gdzie ta zieleń?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na organizację pracy Urzędu Miasta. Jest to jedna z pierwszych gmin, w której utworzono Zarząd Zieleni Miejskiej czy wydzielono Departament Rozwoju Zrównoważonego. Pioniersko wdrożono również w obiekcie należącym do Urzędu Miasta ogród wertykalny, ponieważ nie było innej możliwości, utworzenia powierzchni zazielenionej.

Zieleń wprowadzono również do świątyni kultury – teatru. Teatr Muzyczny Capitol zyskał zieloną ścianę, przed którą można wygodnie ułożyć się na leżance oraz zrelaksować. Ponadto ma również zielony taras, który zachęca, do spędzania na nim czasu.

Taką strefę relaksu, znajdziemy również w Hydropolis, w którym przy kojących dźwiękach, przyjemnie można spędzić czas, a co najważniejsze poznać tajniki dotyczące wody w przestrzeni miejskiej.

Wertykalna zieleń obecna jest również w obiektach komercyjnych – np. w centrum handlowym Wroclavia. Zieleń w tej przestrzeni można dostrzec  na wielu płaszczyznach. Tworząc bryłę, architekci zaczerpnęli inspiracji w przyrodzie. 300-letni dąb „Przewodnik” to drzewo, wokół którego zbudowana została marka tego miejsca. Kształt wejść, podział pięter, elewacja – to główne elementy, na które zwracają uwagę. Ogród najdziemy na jednej z kondygnacji, ale również na zewnętrznej ścianie budynku.

Co dalej?

Oczywiście jest to zaledwie kilka przykładów. Podczas spaceru po Wrocławiu, można dostrzec ich znacznie więcej. Natomiast my z zaciekawieniem czekamy na dalsze losy zielonych przystanków…