Las zamiast zyskownej inwestycji

Władze Paryża od wielu lat zastanawiają się nad tym, jak zazielenić miasto. Zieleni w Paryżu bowiem jest jak na lekarstwo, przez co miasto wspiera nawet najmniejsze działania służące poprawie tego stanu (pisaliśmy o tym w tekście Jak zazielenić Paryż?). 

Czy sytuacja może się zmienić?

W Paryżu nagle miejsca nie przybędzie, natomiast można sprawić, iż otrzyma on zewnętrzne płuca, oczyszczające powietrze. Na północno zachodnich przedmieściach miasta (ok. 30 km od centrum miasta), miałby powstać kompleks leśny, pięciokrotnie większy od Central Parku.

Wybrany pod realizację teren, to od dawna nieużytkowany obszar, prawdopodobnie skażony ściekami, który  obecnie stanowi nieoficjalnie składowisko opadów.

Utworzenie lasu na tym terenie pociąga za sobą wiele konsekwencji. Jego uprawa będzie trwać od 30 do 50 lat. Gdy roślinność uzyska dojrzałość, będzie stanowić doskonałe środowisko do zamieszkania dla dzikiego życia. Dorosłe drzewa, będą pochłaniać zanieczyszczenia z okolicy, a mieszkańcy Paryża będą mogli podziwiać przyrodę z bliska.

Co stoi na przeszkodzie?

Skoro zatem można wymienić tyle zalet, zagospodarowania tego terenu zielenią, co blokuje podjęcie takich działań? Teren to cenny zasób. Zagospodarowanie go w powyżej opisany sposób, wyłączy go z działalności gospodarczej – nie będzie można zlokalizować w tym miejscu inwestycji przynoszącej zyski. Ponadto znajduje się on w pobliżu węzłów komunikacyjnych, dróg i rzeki, co zwiększa liczbę organów, które projekt będą musieć skonsultować. Dodatkowo realizacja tej skali, będzie musiała zostać skonsultowana ze społecznością lokalną – co o kolejny rok wydłuży prace nad projektem.

Jednocześnie warto zauważyć, iż myślenie o niefinansowych korzyściach jakie płyną z utworzenia takiego terenu zieleni, przebija się do świadomości i opinii publicznej, a mieszkańcy miast coraz częściej interesują się przyszłością miejsca i warunków w jakich żyją.

Źródło:https://www.weforum.org/agenda/2018/02/paris-wants-to-build-a-massive-forest-that-would-be-5-times-larger-than-central-park