Drzewa – to filary nieba

Czy zastanawialiście się nad tym, jaką rolę drzewa odgrywają w naszym życiu codziennym? Czy zadawaliście sobie pytania dotyczące tego, jak wyglądałby świat bez nich?

Zachęcamy do przeczytania rozmowy Aleksandry Zienkiewicz z Piotrem Tyszko-Chmielowcem, leśnikiem i pasjonatem drzew.  Fragment tekstu zamieszczamy poniżej:

Dlaczego warto zachowywać duże, stare drzewa? Niektórzy uważają, że w pewnym wieku każde drzewo należy wyciąć i zastąpić młodym.

I nie mają racji, bo nic nie zastąpi starego drzewa – nawet pięćset małych drzewek nie jest substytutem jednego pięćsetletniego giganta. I nie chodzi tu tylko o ogromną objętość korony, co się przekłada na odpowiednio obfite wiązanie dwutlenku węgla, produkcję tlenu, chłodzenie powietrza i zatrzymywanie wody deszczowej.

Złożoność drzewa sędziwego jest nieporównywalna z prostotą młodziaka. Drzewo, rosnąc przez dziesiątki i setki lat, wytwarza bogactwo nisz ekologicznych. Te wszystkie dziuple, szpary, rozwidlenia gałęzi dają schronienie rzeszom organizmów: owadom, ptakom, nietoperzom i ssakom. Podstawą ich bytowania są niezliczone ilości mniej spektakularnych stworzeń: nicieni, śluzowców, roztoczy i pajęczaków, bakterii i grzybów. Taki starzec to centrum życia, kamień węgielny bioróżnorodności. I nie stworzą go żadne pieniądze. Potrzebny jest CZAS. Sędziwe drzewo to czas ucieleśniony.”

 

Źródło: http://zielonewiadomosci.pl/tematy/ekologia/coz-piekniejszego-niz-wysokie-drzewa/