Trzy lata minęły od otwarcia ostatniej części High Line Park!

Dziś święto na Manhattanie! Dokładnie 21 września 2014 roku, oddano do użytku trzeci i ostatni odcinek nowojorskiego parku linearnego High Line Park.

„Mocno Zielone Miasto” to konferencja, obfitująca w przykłady dobrych praktyk wprowadzania zieleni w mocno zurbanizowaną tkankę miejską. Między innymi wskazano na High Line Park, który uważany za nowojorski cud, zmienia nie tylko przestrzeń ale i ludzi. Czy tak jest?

Park linearny na Manhattanie to jedna z najbardziej znanych i odważnych inwestycji zazieleniających miasto, która zachwyciła świat. Jakie są efekty przeobrażenia wiaduktu w teren zieleni, które zajęło 8 lat? Zdumiewające. High Line Park nie tylko pojawia się w czołówce miejsc polecanych do odwiedzenia turystom, ale również entuzjastycznie przyjmują go mieszkańcy ze wszystkich grup wiekowych. Na całej długości przekształconego w teren zieleni wiaduktu zamontowano windy, co sprawia, iż miejsce jest dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Znajduje się tam wiele punktów usługowych, głównie gastronomicznych.

Foto: Steven Severinghaus
Foto: Steven Severinghaus

Park zarządzany jest w sposób zrównoważony. Na jego terenie wykorzystano rodzime gatunki roślin pochodzące od lokalnych rolników, doskonale przystosowane do nowojorskiego klimatu. Zdecydowanie ułatwia to utrzymanie zieleni a służby porządkowe mogą głównie skoncentrować się na uzupełnianiu niedoborów wody, bądź odśnieżaniu – tak aby bezpiecznie można było się poruszać po znajdującym się ponad poziomem ulicy parku. Do pielęgnacji zieleni w miarę możliwości nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin, wszelkiego rodzaju pestycydów, a nawóz zapewnia wytwarzany na miejscu kompost. Park stanowi ostoję bioróżnorodności, bazę pokarmową dla ptaków i owadów, miejsce współwystępowania licznych gatunków drzew, krzewów, traw i kwiatów.

W parku obowiązują pewne obostrzenia: na jego terenie można przebywać w określonych godzinach, nie można wprowadzać psów, czy jeździć po nim na rowerze. Czy to źle? Jak widać na licznych zdjęciach – park i tak tętni życiem. Co najważniejsze jego sukces stanowi cenną inspirację dla innych amerykańskich miast. W ślad za Manhattanem idzie chociażby Waszyngton, a chyba o to właśnie chodzi, aby miasta rozwijając tereny zieleni stawały się bardziej przyjazne dla ludzi.

Źródło: http://www.thehighline.org