Zgoda na pszczoły w Warszawie

Koniec pszczelarskiego podziemia w stolicy. Pszczoły będzie można hodować legalnie.

Na ostatniej sesji Rady Warszawy, 25 września 2014, radni wprowadzili poprawki do dokumentu, który uniemożliwiał legalną hodowlę pszczól w stolicy. Dotychczas „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy” głosił, że „Koniowate, bydło, jeleniowate, świnie, owce i pszczoły nie mogą być utrzymywane na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, jeżeli odległość od granic osiedli mieszkaniowych jest mniejsza niż 1000 m.”

Gdyby przepis ten był przestrzegany, w Warszawie prawie nie byłoby pszczół miodnych. Stołeczni pszczelarze, działający nielegalnie, od dawna starali się o wprowadzenie zmian w regulaminie. Ich inicjatywa przyniosła skutek. Zgodnie z nowymi regulacjami, ule będą mogły być ustawiane w odleglości minimum 10 metrów od granicy działki lub drogi. Odległość ta może być nawet mniejsza, jeśli wyrazi na to zgodę właściciel sąsiedniej posesji. Miejsca, w których będą znajdowały się ule będą musiały być tak zabezpieczone, by nie mogły się tam znaleźć przypadkowe osoby. Trzeba je będzie też oznaczyć przy pomocy odpowiednich tablic.

Pszczelarze cieszą się, że w końcu udało im się doprowadzić do wprowadzenia korzystnych dla miejskiej hodowli pszczół zmian. Miejmy nadzieję, że w mieście powstanie wiele nowych pasiek i już wkrótce będzie można spróbować miód z różnych dzielnic Warszawy.

Dokładne informacje na temat działań, które doprowadziły do zmiany regulaminu, są dostępne na profilu fejsbukowym od dawna zaangażowanego w sprawę Pszczelarium. Więcej na temat warszawskiego pszczelarstwa również na profilu Miejskie Pszczoły oraz w materiale TVN Warszawa.

Fot. kamil.szewczyk / Foter / CC BY-NC-SA

Joanna Sanecka