Ogród warzywny w fabryce Norblina

Na warszawskiej Woli, na terenie dawnych zakładów Norblina, ma powstać tymczasowy ogród warzywny.

Fabryka Norblina to miejsce znane warszawiakom między innymi z tego, że w soboty i środy odbywa się tam BioBazar – targ, na którym można kupić ekologiczne warzywa, owoce, miody, sery i wiele innych produktów. Nowa inicjatywa nazywa się „Miasto i Ogród”. Wśród jej organizatorów są BMW, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz BioBazar.

Miasto i Ogród ma zostać otwarte 17 maja i działać do początku października. Będzie tam można sadzić i uprawiać warzywa oraz zioła w specjalnych mobilnych ogródkach, jak również uczyć się ekologicznego nawożenia i ochrony roślin. Wszystko to pod okiem doświadczonego ogrodnika, przy wykorzystaniu dostępnym na miejscu narzędzi, nasion i sadzonek. W ogrodzie mają rosnąć marchewka, sałata, czosnek, kukurydza, gryka, mizuna (tzw. musztarda japońska, rodzaj zieleniny o nieco ostrym smaku), koper, szczypiorek oraz wiele innych warzyw i ziół.

Ogród ma mieć dwie części. Pierwsza to część społeczna, otwarta dla wszystkich. Będą w niej się znajdować m.in. ogródki uprawiane przez uczniów pobliskich szkół oraz seniorów. Na drugą część będą się składać indywidualne ogródki. Ich tymczasowi posiadacze zostaną wylosowani wśród osób, które zgłoszą się na profilu ogrodu na Facebooku. Nabór ma ruszyć 30 kwietnia. Ogród ma być czynny codziennie, w godzinach 12:00 – 19:00. Mają w nim dyżurować animatorzy, którzy będą pomagać w pracach ogrodniczych. Ogrodnik ma być obecny na miejscu w soboty i środy. W fabryce Norblina mają się również odbywać warsztaty poświęcone ekologicznym i tradycyjnym uprawom, miejskiemu życiu w zgodzie ze środowiskiem oraz inne wydarzenia.

Więcej informacji na stronie Miasta i Ogrodu oraz na profilu ogrodu na Facebooku.

Joanna Sanecka
fot. Miasto i Ogród Facebook