Tempelhof w całości pozostanie parkiem

Dzięki głosom mieszkańców Berlina, oddanym w referendum, cały teren dawnego lotniska Tempelhof pozostanie parkiem.

Razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego, mieszkańcy Berlina wzięli udział w referendum na temat przyszłości dawnego lotniska Tempelhof. 65% głosujących wypowiedziało się za tym, żeby cały ten obszar pozostał dalej parkiem. W ten sposób, planowana przez miasto, zabudowa części tego terenu została powstrzymana.

Tempelhof to największy park Berlina. Zajmuje obszar ok. 370 ha czyli mniej więcej tyle co nowojorski Central Park. Ta niezabudowana przestrzeń w środku miasta jest popularnym miejscem spacerów, jazdy na rowerze i rolkach, puszczania latawców, organizowania pikników. Na terenie Tempelhof odbywają sie różne działania społeczne i artystyczne. Znajdują się tam ogródki uprawiane przez mieszkańców. Jest to również miejsce relaksu wśród zieleni i podpatrywania przyrody. W parku żyją zwierzęta, w tym ptaki.

Na początku zeszłego wieku, nad polami Tempelhof, bili rekordy pionierzy lotnictwa, bracia Wright. Pierwsze regularne loty z tego miejsca zaczęły się odbywać w latach 20-tych. Dekadę później naziści rozpoczęli tam szeroko zaplanowana rozbudowę lotniska, która ostatecznie nie doszła do skutku. Lotnisko Tempelhof odegrało ważną rolę w czasie powojennej blokady Berlina Zachodniego. To właśnie tam lądowały samoloty zaopatrujące miasto w żywność i węgiel. Od lat 50-tych miejsce to służyło jako lotnisko cywilne i towarowe. W 2008 roku, w referendum, mieszkańcy Berlina zdecydowali o jego zamknięciu. Po publicznej debacie na temat wykorzystania tego terenu, został on przeznaczony na park i w 2010 roku otwarty dla odwiedzających.

W ostatnim czasie władze Berlina planowały przeznaczenie pod zabudowę 1/5 terenu dawnego lotniska. Miały tam powstać budynki mieszkalne, biurowce, biblioteka, obiekty sportowe oraz jezioro. Mieszkańcy, którym nie spodobał się ten pomysł stworzyli inicjatywę na rzecz tego by 100% tego terenu pozostało parkiem. Inicjatywę poparło ponad 185 tys. mieszkańców, co pozwoliło na zorganizowanie referendum. Wynik referendum oznacza, że do zabudowy nie dojdzie. Berlińczycy dalej będą mogli korzystać z Parku Tempelhof w obecnym kształcie.

Więcej informacji na ten temat w artykule w The Local.

Joanna Sanecka

fot. tru.st / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)